Stovky vodáků splouvaly o svátečních dnech líně tekoucí Berounku. K tomu neodmyslitelně patří i nocování v kempech, jednou z takových pravidelných zastávek je pro řadu z nich Kobylka pod Liblínem na Rokycansku. „My jsme tady už poněkolikáté, na Kobylce si děláme zastávku pokaždé, když sjíždíme Berounku. Líbí se nám tu, nic nám tu neschází,“ pochvaloval si Petr, člen jedné z vodáckých partiček, které na řeku na západě Čech vyrazily.

Areál na břehu Berounky, kde už dvaatřicátým rokem vládne rodina Skleničkových, je pro vodáky doslova rájem, využívají jej ale i cykloturisté či běžní dovolenkáři. „Vždy před sezonou se snažíme hostům pobyt ještě více zpříjemnit. Letos to byla například modernizace sociálního zařízení, při níž jsme mysleli i na tělesně postižené. A pozitivní ohlasy sklízí nový altánek s posezením a ohništěm,“ přibližuje úpravy Jiřina Skleničková.

Její rodiče stáli v roce 1990 u pomyslné kolébky tábořiště, kam se vracejí stovky lidí a k nim se přidávají nové tváře. I tak ale nemají vlastníci kempu situaci lehkou. „Předloni i v roce 2021 nás přibrzdil covid a ani teď jásat nemůžeme. Zatím máme do obvyklých čísel daleko. Část rekreantů dala přednost pobytu u moře a určitě se na slabším obsazení podepsalo nynější zdražování. Lidé zkrátka více šetří,“ přiznává Skleničková.

V komplexu stojí čtrnáct dřevěných chatek a je zde dostatečný prostor pro stany, lodě i automobily hostů.

Rokycany (ilustrační foto)
Strašické muzeum opráší Strousberga

Část klientů dává na Kobylce přednost ubytování v penzionu s devíti pokoji, jehož součástí je obří restaurace s každodenní nabídkou lákavých pokrmů. Funguje celoročně a využívají ho mimo jiné svatebčané, kteří pro vstup do manželství volí romantická zákoutí řeky. Už teď si tady zamlouvají termíny až na příští rok. Využívaná je na Kobylce také půjčovna lodí. Od těch menších pro dvě osoby až po rafty, přičemž je zajištěn i svoz vodáků od Chrástu až po Skryje.

Své v kempu vědí i o tom, že jindy líná Berounka umí také pořádně pozlobit. Skleničkovi nezapomenou na rok 1997, kdy sedmimetrová záplavová vlna nemilosrdně brala vše, co jí stálo v cestě. „Chatičku číslo šest dokonce našli až v pražské Troji. Začínali jsme znovu od nuly. Až se zpožděním jsme si uvědomili, že jsme ani nestačili poděkovat spoustě lidí, kteří nám tehdy pomohli,“ vzpomíná Sklenička senior. Před devíti lety dala o sobě Berounka znovu vědět. Tentokrát však kvůli lokální povodni na Střele a s výrazně menšími škodami než před pětadvaceti roky.