Deníku to sdělila ředitelka knihovny Ivanka Horáková. „Vypůjčili si 5300 knih. Je to velmi dobré číslo. Tolik jsme na začátek neočekávali,“ dodává.

Čtenáři tu mohou přímo vybírat z téměř šedesáti tisíc svazků. To je šest procent knih, které knihovna v nabídce má. „Lidé tu naleznou knižní novinky za posledních zhruba deset let, a to ze všech vědních oborů,“ sděluje Horáková.

Podle průzkumů, které si knihovna nechala dopředu udělat, řada čtenářů volný výběr chtěla. To potvrdily i první dny jeho fungování. „Určitě mi to vyhovuje. Často se mi stalo, že jsem si nějakou knihu objednala, a když mi pak přišla, zjistila jsem, že vypadala úplně jinak, než bych potřebovala,“ říká studentka Gabriela Turčová.

„Určitě sem budeme chodit pravidelně. Jako studentky to rozhodně využijeme,“ přidává se Blanka Švejdová.

Podle Horákové novinka knihovně pomáhá ušetřit i čas a práci. „Pokud si někdo knihu objedná, často ji vrátí, s tím, že to není přesně to, co chtěl. Samozřejmě to nás stojí určité náklady, protože knihy vozíme z depozitáře. Když si knihu může čtenář vybrat sám, něco podobného odpadá,“ vysvětluje ředitelka.

Knihy si tu mohou čtenáři brát přímo z regálů. Prohlédnout si je, osahat. To dosud v SVKPK nebylo možné.

Co se týče personálního zajištění, přesunuli se sem zaměstnanci z jiných oddělení. „Jedná se o konzultanty, kteří dříve pracovali v internetové studovně a pracovníky z výpůjčního protokolu. Dozor u internetu jsme zrušili a výpůjční protokol, díky ´automatu´ na vracení knih časově zrychlil vracení vypůjčených knih a částečně spoří pracovní čas knihovníků,“ doplňuje Horáková.