Hlavním účinkem lázně je prokrvení nohou a zlepšení tkáňového metabolismu a krevního oběhu, také přispívá k otužování a zlepšuje imunitu. Na dně vaniček jsou umístěny oblázky, které díky dráždění akupresurních bodů na ploskách nohou zlepšují léčebný efekt.

Kneippova lázeň přináší celou řadu pozitivních účinků. Indikacemi k jejímu absolvování jsou například migrény, poruchy prokrvení dolních končetin, poúrazové či pooperační stavy, začínající křečové žíly a stavy po fyzickém vyčerpání a svalové únavě dolních končetin.

Principem této metody je střídavé působení teplé a studené vody na dolní končetiny. Říká se jí šlapací lázeň. Principem je střídavé přešlapování v jednotlivých vanách. Jelikož zde není k dispozici teplá voda, nohy se zahřívají zdviháním do výšky v sedě či v leže. Také můžete využít prohřátí na sluníčku.

Šlapací lázeň není vhodná při zánětlivých onemocněních, mykózách, otevřených ranách, nachlazení a zánětu ledvin.

Lázněmi protéká voda z Grádelského potoka. Kneippovy lázně na něm byly vybudovány v rámci Programu 2020 z finančních prostředků státního podniku Lesy České republiky v létě 2017.