Lékaři z Klatovska už mají hlášený první letošní případ klíšťové encefalitidy. „Jde o muže z Běšinska,“ potvrdil krajský epidemiolog Petr Pazdiora.
„Jeden případ je oproti jiným letům méně. Do současného příznivého vývoje se promítla kombinace různých faktorů, jako dlouhotrvající zima, chladné období na přelomu května a června a podobně. Nemůžeme rozhodně říci, že by tato situace byla ovlivněna zvyšující se proočkovaností české populace, která zejména u dospělých je velmi nízká,“ posteskl si Pazdiora.

Klatovsko patří v rámci ČR mezi okresy s největším výskytem klíšťové encefalitidy. Jen vloni tu bylo hlášeno 14 případů onemocnění, 9 případů u mužů, 5 případů u žen. Z celkového počtu onemocněly tři děti, dva chlapci ve věku 3 a 5 let a 13letá dívka. V roce 2009 v okrese Klatovy dokonce v souvislosti s onemocněním klíšťovou encefalitidou zemřel 64letý muž. Nejvíce lidí vloni onemocnělo encefalitidou v průběhu měsíce srpna. Dá se proto předpokládat, že i letos budou na Klatovsku přibývat další případy, a to přesto, že se mírně zvýšil zájem o očkování, které je jedinou účinnou ochranou proti této zákeřné chorobě.

„Za poslední roky byl největší zájem o očkování vloni a souviselo to s poměrně širokým proplácením zdravotními pojišťovnami. Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provádět celý rok s tím, že potřeba jsou tři dávky a člověk je chráněn dva týdny po aplikaci druhé dávky. Druhou dávku lze aplikovat po první již po dvou týdnech. Cena jedné dávky se pohybuje okolo šesti set korun se všemi poplatky,“ doplnila Anna Kubátová z očkovacího centra v Klatovech.

Otázka pro: Annu Kubátovou

Jak správně odstranit klíště?

Důležitá je dezinfekce místa a existují speciální kleštičky, které se dají koupit v lékárně i ve zverimexech a s jejichž pomocí se velmi jednoduše a bez rizika dá klíště odstranit. Jen pouhým vykýváním, bez rizika, že bychom klíště přetrhli. Tuto pomůcku bych všem vřele doporučila. Na dezinfekci jsou optimální jodové preparáty, ale lze použít jakoukoli účinnou dezinfekci. Naopak dříve oblíbené zakapávání olejem bych nedoporučovala.