Letos zatím lékaři na Klatovsku evidují pět případů encefalitidy, jde o čtyři ženy a jednoho muže. Podle lékařů je pravděpodobné, že se objeví i další případy, neboť v tomto období je riziko nákazy velmi vysoké. „Na Klatovsku se nacházejí přírodní ohniska výskytu klíšťové encefalitidy podél tří řek - Úhlavy, Úslavy a Otavy.

V letech 1960 - 2006 bylo zaznamenáno v okrese 337 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, konkrétně v roce 2006 onemocnělo 15 osob,“ uvedla Anna Kubátová z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje v Klatovech. Průměrný věk nemocných se podle této lékařky pohybuje kolem 36,5 roku.

V letech 1991 - 2006 bylo aplikováno hygienickou službou na Klatovsku 19 727 dávek vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Další vakciny aplikovali praktičtí lékaři pro děti a dorost a praktičtí lékaři.

„Z uvedených dat jednoznačně vyplývá, že klíšťová encefalitida v okrese Klatovy je onemocněním, se kterým musíme všichni počítat a očkování zejména u starších osob je velmi důležité. Pacienti, kteří onemocněli některou z těžších forem onemocnění, mi jistě dají za pravdu, že v době účinných vakcín je toto onemocnění onemocněním zbytečným,“ apeluje na všechny Kubátová.

Při očkování jsou potřeba tři dávky vakciny, jedna stojí v současné době v klatovském zdravotním ústavu (bývalá OHS v Plzeňské ulici) 430 korun. To se některým lidem zdá mnoho. „Je to moc peněz, zvlášť když jsme čtyři. Já s manželkou jsme se proto rozhodli riskovat, ale děti očkovat necháme, protože rádi jezdíme do lesa na houby,“ řekli manželé Charvátovi z Klatovska.

Každý, kdo se vypraví do míst, kde hrozí nákaza, by měl mít dlouhé kalhoty a použít repelenty. Po návratu je třeba se prohlédnout a v případě potřeby použít dezinfekci a speciální kleštičky na odstraňování klíšťat.