„Po kousnutí infikovaným klíštětem mi ochrnula horní polovina těla včetně obličeje. V různých nemocnicích a ústavu jsem strávil dlouhé měsíce,“ popsal svoji zkušenost s klíšťovou encefalitidou Petr Dio z Klatov. Není sám, kdo se na Klatovsku touto nemocí nakazil a ještě nakazí, neboť klíšťata letos vzala Pošumaví útokem.


„Přestože je teprve začátek sezony, evidujeme letos v okrese již čtyři případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Dá se očekávat, že se objeví další nemocnění,“ uvedla klatovská epidemioložka Anna Kubátová.


Všechny čtyři případy se letos vyskytly na Horažďovicku, kde onemocněly dvě děti předškolního věku a dva senioři. Nebezpečí ale hrozí na většině území klatovského okresu. „Ohniska výskytu jsou především podél tří řek, které Klatovskem protékají,“ upřesnila Kubátová. Doktorka při každé cestě do lesa doporučuje použít kvalitní repelent, vysokou obuv a oblečení, které kryje ruce a nohy. Po návratu je třeba se dobře prohlédnout. „Nejlepší obranou je ale očkování, které je zvláště na Klatovsku důležité. Potřeba jsou tři dávky, jedna stojí okolo pěti set korun. Různým způsobem přispívají zdravotní pojišťovny,“ doplnila lékařka.


Očkovat svého sedmiletého syna Daniela Macha nechali jeho rodiče. „Očkování je podle nás velmi důležité a navíc mu ho pojišťovna hradí,“ řekl Deníku dědeček Rudolf Mach, který chlapce do ordinace přivedl.

Klíšťová encefalitida v okrese Klatovy

Okres Klatovy je příhraničním okresem s rozlohou 1940 km2, nadmořskou výškou od 358 m.n.m. do 1370 m.n.m. a počtem obyvatel cca 88 tisíc. Protékají zde 3 řeky, Úhlava, Úslava, Otava. Podél těchto řek se nacházejí i přírodní ohniska výskytu klíšťové encefalitidy, takže výskyt tohoto onemocnění je v okrese Klatovy endemický. V letech 1960 – 2007 bylo zaznamenáno v okrese 345 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. Pětiletý průměr výskytu KE v ČR (2000-2004) činí 6,08 případů na 100000 obyvatel. Pětiletý průměr výskytu KE v okrese Klatovy (2000-2004) činí 22,97 případů na 100 000 obyvatel

Kde hrozí riziko:

Katastry obcí, kde podle dlouholetých zkoumání krajské hygienické stanice hrozí největší riziko nákazy klíšťovou encefalitidou: Čímice, Kejnice, Hejná, Dražovice, Hnačov, Frymburk, Chlistov, Dobršín, Rabí, Klenová, Budětice, Kvášňovice, Dlouhá Ves, Nezamyslice, Velké Hydčice, Nehodiv, Křenice, Nezdice, Olšany, Švihov.

Graf výskytu klíšťové encefalitidy v okrese Klatovy v letech 1965 - 2007