Za minulý rok bylo na Klatovsku zaznamenáno deset případů klíšťové encefalitidy, což je nemoc, na kterou se může i umřít. I přesto je v Plzeňském kraji proočkovanost pouze 9,4 %, jak Deník informovala zaměstnankyně epidemiologického odboru krajské hygienické stanice v Plzni Jitka Skálová.

„Inkubační doba nemoci je dva až 28 dní, takže první příznaky se mohou objevit již dva dny od nákazy ale i za měsíc. První fáze nemoci se projevuje jako chřipka, u části infikovaných se následně objeví druhá, mnohem závažnější fáze s postižením mozku. Očkovat lze již od jednoho roku věku,“ řekl Rastislav Maďar z očkovacího centra.

Sezona klíšťat trvá od brzkého jara do pozdního podzimu. Klíšťata sedí na stéblech trávy a v nízkém porostu ve výšce do jednoho metru, kde čekají na kolemjdoucího teplokrevného živočicha (zvíře nebo člověk), na něž se přichytí.

„Nejúčinnější prevencí je očkování, nakazit se mohou lidé už v březnu. Očkovat se může celoročně, ale nejvhodnější je začít právě teď, abyste byli plně chráněni již před začátkem sezony výskytu klíšťat. Uprostřed léta lze využít zrychlené očkování, kdy se druhá vakcína aplikuje již po 14 dnech. Protilátky se v těle postupně vytvářejí již od očkování první dávkou, ale je třeba myslet na to, že člověk je plně chráněn až 14 dní po druhé vakcíně. Po třetí dávce pak ochrana trvá po dobu 3 až 5 let. Jedna dávka včetně aplikace stojí od 550 do 700 korun,“ uvedla redaktorka Focus Agency Eva Pavlátová.

Lidé na Klatovsku mají o očkování proti encefalitidě velký zájem, očkují se děti i dospělí. „Zájem o očkování dětí proti klíšťové encefalitidě je velký. Rodiče vědí, že tady je výskyt klíšťat velký a tak děti chtějí chránit. Počet se pohybuje okolo dvaceti dětí za sezonu. Někdy to musím i rodičům vymluvit, protože chtějí naočkovat děti už v jednom roce, což si myslím, že je brzy,“ sdělila praktická lékařka pro děti a dorost Irena Bijedičová, která ordinuje ve Švihově, v Chudenicích a v Měčíně.

Jaký je zájem o očkování u dospělých, nám řekla praktická lékařka a alergoložka Helena Jiráková, která působí v Klatovech. „Doporučujeme očkování každému, ale ne každý se nechá, i když musím podotknout, že máme proočkováno hodně pacientů. Za poslední týden jsme psali očkování třem lidem. Hlavně to využívají lidé, kteří pracují v lese, chodí často do lesa nebo pracují v prostředí, kde je výskyt klíšťat. Najdou se i lidé, kteří si to rozmýšlejí kvůli tomu, že je očkování placené, ale je jich málo, většina lidí zájem má,“ uvedla Jiráková.