Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klíma: Chystáme rekonstrukci předzámčí za 30 milionů

Chudenice -O obci Chudenice a plánech představitelů tohoto městečka jsme si povídali se starostou Davidem Klímou

21.4.2009
SDÍLEJ:

Starosta Chudenic David KlímaFoto: DENÍK

Co se vám v posledních letech v obci podařilo realizovat a z čeho máte největší radost?

Za náš největší úspěch považuji výstavbu 51 bytů, a to i přes to, že proti této výstavbě se stavěla řada místních občanů. Radost mám také z dětského hřiště, které jsme před dvěma lety postavili u sokolovny v Chudenicích za 1,25 milionu korun. Na této akci odpracovali spousty hodin také naši občané, za což jim patří velké díky.

Pokračovat bych mohl vodovodem a kanalizací na náměstí, propojením vodovodu do Podskalí a opravami sgrafitových fasád na zámku včetně první části rekonstrukce střechy. Začalo se s opravami kaple sv. Václava která bude letos dokončena, nový je most ve Slatině za více než sedm a půl milionu milionu korun, nové je i osvětlení v centru Chudenic. Nyní se třeba dočkáme nového územního plánu, na kterém mí předchůdci pracovali dvanáct let a dosud nebyl, bezdrátového rozhlasu letos v Chudenicích a příští rok ve spádových obcích. Upravuje se i mateřská škola. Podařilo se upravit také okolí koupaliště. Ze všech těchto akcí mám upřímnou radost.

Co vám naopak dělá velké starosti?

Nejvíce nás trápí stav zámku Lázeň a přístup Plzeňských pivovarů k řešení situace. Občané i turisté se na mě obracejí a prosí mě, abych s tím něco dělal, abychom zachránili tento historický skvost, který sem prostě patří. Ale opravdu víc pro celou věc udělat nemůžeme. Trápí mě ale i zavřená škola, o kterou jsem bojoval tři roky. Jsem přesvědčen o tom, že peníze které nás stála kvůli dvaceti dětem, potřebujeme jinde.

Naznačil jste nějaké investice. Co považujete za největší priority nejbližších let?

Velkou akcí, kterou připravujeme a která bude stát 30 milionů korun, bude generální rekostrukce předzámčí, přístupových cest, okolí kostela, náměstí a Kvapilovy ulice. Nyní tedy zpracováváme žádosti o peníze z prostředků Evropské unie. Pokud se nám je podaří získat, práce by mohly začít v létě příštího roku.

V letošním roce plánujeme pokračovat v opravách zámku, což bude jedna ze zásadních dotačních věcí. Podařilo se sehnat prostředky ze zdrojů Plzeňského kraje. Zlepšit prostředí chceme u nových bytových domů v lokalitě Na Bojišti, kde chceme vysadit zeleň, udělat terénní úpravy a dát nějaké lavičky.

Provedeme nejnutnější opravy schodiště na rozhlednu Bolfánek a opravit se musí dvě střechy na kapli sv. Anny včetně osazení kříže nad vchodem. Rozšířit chceme také sportovní areál z prostředků EU. Plánů máme celou řadu, potřebujeme na ně však peníze, které v rozpočtu nemáme. Sháníme je tedy přes různé dotace a granty. Využíváme teď možností získat peníze ze strukturálních fondů, dokud to jde.

Co se peněz týče, musím přiznat, i když to mnozí obyvatelé Chudenic těžko nesou, že uzavření školy nám paradoxně minimálně v krátkodobém horizontu pomohlo vyléčit tehdy velmi nemocný rozpočet. Tam se totiž pohybovaly roční výdaje od 900 tisíc do 1,2 milionu korun. Ty pak zákonitě chyběly jinde. Dnes je můžeme investovat do dalšího zvelebování obce. Zisk je i z nových obyvatel , kteří obsadili nové bytové domy Na Bojišti. Od státu dostáváme zhruba 9000 korun na jednoho občana. Obecní ekonomika je v docela dobré kondici.

Co investice do spádových obcí, nezapomínáte na ně?

Jsme si vědomi, že se na spádové obce hodně zapomínalo. Peníze kvůli škole nebyly a to, co v rozpočtu bylo, šlo do Chudenic. Největší akcí v minulosti bylo snad přivedení plynu do Lučice a za mého působení oprava již zmíněného mostu ve Slatině. Teď jsme ale nechali vypracovat revitalizační plán Chudenicka asi za 160 tisíc korun, kde jsou problémy regionu popsány včetně toho, co chceme a musíme řešit.

Počítáme tedy s rekonstrukcí rybníka v Bezpravovicích asi za 400 tisíc korun, ve výhledu bude přiveden do spádových obcí bezdrátový rozhlas také za zhruba čtyři sta tisíc korun, a pustíme se do úprav veřejných prostranství. Připravuje se rekonstrukce veřejného osvětlení, oprava rybníka v Lučici, opravy křížků a zvoniček. Chceme, aby již spádové obce opomíjeny nebyly.

Autor: Ludvík Pouza

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Žáci první třídy ZŠ Nýrsko, Komenského ulice.

Naši prvňáci ze ZŠ Nýrsko v Komenského a Školní ulici

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

Muži překopli v Měčíně plynové potrubí, mohou jít do vězení

Měčín – Policisté tento týden obvinili z trestného činu poškození a ohrožení obecně prospěšného zařízení z nedbalosti dva muže.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Klatovské béčko porazilo v derby domácí Sušici

Klatovy, Sušice – Druhé zápasy v sezoně odehrály v minulém týdnu hokejové týmy z Pošumaví v krajských soutěžích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení