Neměl totiž doručeno jeden z obžalovaných a především se ani napočtvrté nedostavil klíčový svědek Peter K., jenž měl hrát ve výrobě drog důležitou roli, obžalován ovšem není. „Celní správa slíbila, že jeho přítomnost zajistí, bohužel se tak nestalo,“ konstatoval soudce Jaromír Veselý.

K soudu se v poutech a v doprovodu vězeňské eskorty dostavil již jen Kadečka, po Chaloupkovi byl totiž z vazby už propuštěn i Danec, který složil kauci. Stejnou šanci dostal i Kadečka, a tak se dá reálně předpokládat, že na příští líčení už přijdou všichni čtyři obžalovaní jako svobodní lidé.

Důležitý bude nejen výslech Petera K., ale i důstojníka celní správy, která celou čtveřici před půl rokem pozatýkala. „Cílem rozsáhlé akce bylo odhalení, nalezení a zadokumentování důkazů proti organizované skupině pachatelů. Ta dovážela ze zahraničí prekurzory pro výrobu metamfetaminu, který pak vyráběli ve varnách na Klatovsku. Mnohatýdenní přípravy vyvrcholily v sobotu 4. května společným zátahem celníků a policistů na Klatovsku. Při této realizaci byly zadrženy čtyři osoby,“ uvedla tehdy mluvčí celníků Martina Kaňková.

Jenže z obžalovaných účast na výrobě drog připustil jen Danec, již bezmála dvacetkrát trestaný recidivista, zbylí tři obžalovaní ji popřeli. Tvrdili, že v objektu byli jen proto, že z něj chtěli udělat ubytovnu pro agenturní dělníky.

Chaloupkovi, Dancovi a Kajanové hrozí až pět let vězení, Kadečkovi dokonce dvojnásobek. Pokud by se ale prokázalo, že šlo o provokaci ze strany celníků, k níž byl použit právě Peter K., trestu by unikli. Verdikt by měl padnout na začátku listopadu. Povede-li se ovšem dostat konečně Petera K. před soud.