„Vyrůstal jsem na Velharticích, nyní se po 15 letech vracím zpět. Rád bych pokračoval v práci svého otce a rozvíjel a posouval památku dál. Jako dítě jsem si nikdy nepředstavoval, že bych kastelána dělal, protože jsem viděl časově a fyzicky náročnou práci otce a ne úplně dobré finanční ohodnocení. Od té doby se ale změnila forma a potřeba práce i podmínky, ve kterých vše funguje. I charakter práce už je jiný, spíše v rozvoji cestovního ruchu, což je mi bližší,“ řekl Mejstřík ml., který přiznává, že po patnácti letech mimo domov už ho to táhlo zpět. „Tím, jak stárnu a mám děti, tak si uvědomuji i jiné hodnoty, které jsem dříve neviděl. Je tu krásné a klidné prostředí a doceňuji více i hodnotu domova. Tím, že jsem žil ve východních Čechách, v Anglii, tak jsem získal jinou perspektivu. Jsem rád, že jsem se přihlásil do výběrového řízení a dopadlo to takhle.“
Ze svého nástupce má radost otec, který si nemohl přát lepší situaci, než že pomyslné žezlo předá svému synovi. „Tvrdím, že Pán Bůh mě má rád, když připravil tuto situaci. Dá se říci, že je i historicky standardní, v dřívější dobách bývalo běžné, že synové přebírali po svých otcích podniky, řemesla, statek a podobně. Nejde o naše panství, ale přesto, když do něčeho investujete většinu svého života, tak si to berete za své. Když to pak můžete předávat někomu ze své rodiny, tak je to pro mě daleko příjemnější, než kdybych to předával někomu, koho bych viděl poprvé na výběrovém řízení,“ sdělil své pocity Mejstřík st., který přiznal, že bude sledovat kroky svého syna, ale zasahovat do nich bude minimálně.
Novinky i tradiční akce
Už nyní se nový kastelán chystá na sezonu, budou pokračovat tradiční akce, ale lidé se mohou těšit i na novinky. „Letošní rok pro mě bude především seznamovací, i když jsem zde žil, mnoho se toho změnilo. Zatím tedy nepůjde o velké projekty. Chtěl bych rozšířit interaktivní zázemí pro rodiny s dětmi, vybudovat v areálu dvě nová pískoviště. Ta bychom spojili se soutěží pro rodiny s dětmi, které by si tam stavěly své Velhartice a posílaly nám pak fotografie,“ představil první novinku kastelán.
Další by mělo být na tři dny zpřístupnění skanzenu v předhradí. Tam je plánován jednoduchý prohlídkový okruh, kde si návštěvníci prohlédnou řemesla a nahlédnou do interiérů. Podívaná je plánovaná na první červencový víkend.
Chybět v letošním roce nebude již tradiční akce Štíty stříbrného lva, kdy se před hradem rozprostře vojenské ležení a příchozí budou moci poznávat, jak se žilo ve středověku. „Na tuto akci se moc těším, protože jsem jako externista byl u její zrodu. Jde nejen o zábavnou podívanou a zpestření, ale je to také poučné, protože si lidé mohou na středověk doslova sáhnout,“ poznamenal Mejstřík ml.
Druhým rokem bude intenzivně pokračovat i projekt Šumavského trojhradí. „Spolupracujeme s hradem Rabí a Kašperk. Žádáme Plzeňský kraj o grant, takže pokud to vyjde, tak se budou konat dvoje dny Šumavského trojhradí. Jedny budou první květnový víkend, druhé okolo svátku sv. Václava. Na všech třech hradech se tak budou konat podobně zaměřené akce. V květnu půjde o „Hrad v proměnách času“, kde se návštěvníkům pokusíme přiblížit obnovu a renovaci jednotlivých hradů a na podzim o středověké stolování a stravování,“ nastínil Mejstřík ml.