„Vnučka Nikola je přísně ekologicky zaměřená, a aby byla prospěšná, přihlásila se na brigádu pořádanou Duhou. To jsme schválili, neboť sám jsem jezdíval na skautské tábory a život v kolektivu prakticky i morálně utužuje. Proto nás hodně překvapilo, že se hned druhý den vrátila domů,“ přiznal dívčin dědeček Václav Souček z Annína. Jeho vnučka vše vysvětluje tím, že poté, co dostala k večeři horkou vodu s nakrájenou mrkví a další zeleninou, se všichni v deset večer vydali na pochod, ze kterého se vrátili až druhý den v osm hodin ráno. „Byla jsem unavená, a tak jsem zaspala snídani i oběd. Nic jiného jsem ale nedostala, a to vše za sto korun denně,“ posteskla si Nikola. Šéf Hnutí Duha Jaromír Bláha ale nařčení odmítá. „Je pravda, že podáváme jen vegetariánskou a veganskou stravu, ale je dobrá a nikdo si na ni ještě nestěžoval. Na zmíněné akci byl stále přítomen kuchař, a pokud měl někdo zájem, mohl jídlo dostat,“ tvrdí Bláha.

Kromě špatné stravy byla ale Nikola nespokojena i s tím, co se dozvěděla na odpolední besedě. „Přednášející tvrdil, že když někdo třeba uřízne či usekne některou z větví stromu, tak si to stromy řeknou a dotyčný má pak kyselé dřevo. To už bylo na mne moc, poslouchat takové bludy a ještě být hladová,“ uvedla Nikola. Ta si prý chvílemi připadala jako v nějaké sektě, a proto se raději rozhodly ještě tentýž den s kamarádkou odjet.

Bláha ale tvrdí, že i v případě přednášky šlo o nedorozumění. „Zřejmě to špatně pochopila. Je totiž vědecky dokázáno, že pokud se začne kácet na jednom konci lesa, tak tuto informaci dostanou i stromy na druhém konci lesa. A to prostřednictvím hub, s nimiž jsou propojeny jejich kořeny,“ prohlásil Bláha. Ten dodal, že na zmíněné akci Duhy bylo pět desítek lidí a kromě dvou zmíněných dívek prý nikdo neodjel a všichni ostatní byli s průběhem i stravou spokojeni.