Po čtvrtečním jednání už mají jasno v Klatovech. „Domluvili jsme se s Nestraníky,“ sdělil starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS). Tím tedy obsadí koalice 15 křesel v zastupitelstvu. ODS jich ve volbách získala deset a Nestraníci pět. V opozici tak zůstává ČSSD (1), Piráti (2), Sdružení pro Klatovy (3), KSČM (2) a ANO 2011 (4).

Jasno ale vůbec není stále v Sušici. Tam vítězná ODS, která získala sedm křesel, stále jedná. Při prvotním jednání s Piráty se dohodnout nepodařilo. Ti navrhovali, aby rozdělení sil v radě města bylo v počtu dva členové ODS (starosta), dva ANO (místostarosta), dva Piráti a jeden Nezávislí ze Sušice. Tato varianta ze strany ODS ale nebyla přijata, proto jednání pokračují. Jasno bude 31. října, kdy se koná ustavující zasedání v kině.

Rozhodnuto o koalici ani vedení města stále není ani v Kašperských Horách.

Spolupráci už mají jasnou v Železné Rudě, ale stále není rozhodnuto, kdo usedne do vedení města. „Jsme domluveni s ČSSD. Pro všechny zvolené jsou to velké životní změny, proto není jednoduché vše rozhodnout, proto stále jednáme, kdo obsadí jaký post. Co se ale spolupráce týče, tak jsme domluveni, protože s rozsáhlým programem, který jsme prezentovali, stoprocentně souhlasí a vyjádřili nám podporu,“ uvedl lídr vítězné strany Volby pro Železnorudsko Filip Brož.

V Horažďovicích už měli jasno krátce po volbách. V Horažďovicích získalo vítězné sdružení Občané HD 11 mandátů ze 17. „Dohodli jsme se, že obsadíme celou radu,“ uvedl lídr kandidátky a starosta Horažďovic Michael Forman.