Akci každý rok pořádá spolek Prácheňsko ve spolupráci s obcí Velké Hydčice a městem Horažďovice. „Hraje nám tady Otavanka, nechybí občerstvení a hlavně pro děti je připraven Otaváky pohádkový les. K organizaci se připojil i nově založený spolek Prácheň žije!, který se výrazně zasloužil o to, že zdejší hradiště výrazně prokouklo. Došlo k poměrně velké redukci porostu, stromů a vyčištění od náletových dřevin. Ukázalo se, jak je hradiště velké, jak ve své době muselo být významné,“ řekl starosta Horažďovic Michael Forman.

Zdroj: Daniela Loudová

Celé čištění oblasti, která je přírodní rezervací, nebylo vůbec jednoduché. Vše se muselo dělat ve spolupráci s odborem životního prostředí a krajským životním prostředím. „Neskutečný počet dobrovolnické práce zde vykonal právě již zmiňovaný spolek Prácheň žije!, i když odborné práce prováděly firmy. Výrazně se to zde proměnilo a jsme rádi, že zde máme nový turistický cíl, který láká návštěvníky,“ uvedl Forman.

Na Práchni je ale také cíl nové edukativní hry, která začíná v Horažďovicích. Má třináct zastavení, kde se lidé dozvědí mnoho zajímavého. Na konci cesty na ně čeká poustevník. „Tam si lidé udělají otisk a při návratu do informačního centra dostanou odměnu za to, že cestu absolvovali,“ poznamenal starosta.