„Tomáš Holý byl raubíř. Dodnes rádi vzpomínáme na chvíle, kdy filmaři obsadili naši chalupu na Srní a točili tam slavnou trilogii právě s tímto oblíbeným a nezapomenutelným hercem,“ vzpomíná na natáčení filmů Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem majitel klostermannovské chalupy na Srní Jindřich Dollanský.

„U nás se natáčelo tři roky za sebou, a to v letech 1978, 1979 a 1980. Filmaři k nám denně dojížděli. Byli ubytováni po okolí a to třeba na Churáňově. Jednou u nás zapomněli herce pana Kemra, takže jsme prožili večer plný nezapomenutelných vyprávění. Když se u nás natáčelo, vzpomínám si, že byla obrovská zima. Aby jim malý Tomáš vydržel ten nápor, dostával štamprličky na zahřátí. Moc rádi na toho kluka a celé natáčení vzpomínáme. Byli jsme pyšni, že se tak slavné české filmy točily právě u nás,“ říká Dollanský, který si žádnou jejich reprízu nenechá ujít.

Ve filmech si zahrála také stará pila, která stojí na okraji Kvildy, a řada jiných míst ze Šumavy.

Dalším hitem vánočního televizního programu byla pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně. „Interiéry se natáčely na hradě Český Šternberk, nádvoří Křivoklátu jsme proměnili v tržiště. Exteriérem hradu je nezapomenutelný Kašperk u Kašperských Hor a kostelíček stojící dodnes u Annína a nazývající se „Mouřenec,“ vypráví režisér Jiří Strach.

„U nás na Kašperku se natáčelo v polovině ledna roku 2005. Bylo to příjemné vidět profesionály při práci. Štáb i pan režisér se chovali korektně, a tak spolupráce byla výborná,“ pochvaluje si kastelán hradu Zdeněk Svoboda.

Filmaři se na Kašperku zdrželi zhruba deset dnů.

„Náš hrad si vybrali právě proto, že předpokládali, že zde v lednu bude sníh. Ale ouha, bylo ho málo, a tak se sem musel dovážet v pytlích. Byly silné mrazy a tak herci měli k dispozici jednu vytopenou místnost, kde čekali na své záběry. Jinak štáb a všichni byli ubytování ve Řetenicích a Zdíkově a k nám na hrad denně dojížděli. Bylo tu hodně legrace. V jedné scéně si zahrál i náš hradní údržbář Josef Mráz z Kašperských Hor. To když potřebovali někoho, kdo dokáže porazit v lese strom bez motorové pily,“ vzpomíná Zdeněk Svoboda.

Jen nedaleko od Sušice, v obci Žihobce, natáčel v roce 2005 svoji černou vánoční komedii Doblba například režisér Petr Vachler.

Na dalším místě Śumavy, a to na Srní, v Klatovech a na dalších místech zas vznikala komedie Jaroslava Soukupa Je třeba ukrást Dagmaru. Oblíbeným filmem je také komedie Copak je to za vojáka s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. I ten se natáčel v Klatovech. Záběry klatovské Černé věže, hradu Velhartice a Rabí obohatily třeba komedii Oldřicha Lipského z roku 1973 Tři chlapi na cestách. Vznikala tu také kriminálka Sázka na třináctku s Jaroslavem Satoranským.

Ve Švihově se natáčely filmy Šašek a královna, pohádka Tři životy a nebo kultovní pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka. „Nikdy tady nezapomeneme na svérázného Vladimíra Menšíka,“ říkají dodnes obyvatelé tohoto městečka.