„Vozidlo slouží prioritně k vyprošťování a odsunu techniky Pandur. Může být použito i k vyprošťování veškerých typů vozidel Tatra, Iveco a Dingo. Tatra 815 je vybavena hydraulickou rukou, evakuační vidlicí, navijákem a pro vyprošťování uváznuté posádky ve voze je vybavena hydraulickými nůžkami a rozpínákem, plazmovým řezacím agregátem a rozbrušovací pilou. Součástí je i svářečka, navijáky, kladky a mnoho dalšího,“ uvedl velitel 142. praporu oprav v Klatovech Pavel Vyorálek.

Kromě toho má nová tatra plně panceřovanou kabinu, posádka může sledovat děj okolo vozu také pomocí kamer, které jsou umístěné vpředu i na bocích. „Pro nás jde o posun hodně dopředu. Jsme nyní plně kompatibilní pro vyprošťování techniky Pandur. Udělali jsme generační skok, z Tater AV 15 jsme se posunuli do 21. století,“ poznamenal Vyorálek.

Nyní klatovské vojáky čeká především seznamování s veškerým vybavením a technikou. „První co nás s novou technikou čeká je cvičení v překonávání vodní překážky plavbou, které bude v květnu a v červnu, pak další cvičení, na kterých se podílíme, především v součinnosti se čtvrtou brigádou rychlého nasazení. Pro letošní rok máme v plánu seznámit především posádky s novou technikou, zatím se bude jen cvičit. Zda nás pak bude čekat nějaká mise, se uvidí,“ dodal Vyorálek.

Vozidla budou sloužit kromě Klatov také v Žatci, Vyškově, Táboře a v Jindřichově Hradci. „Realizace tohoto vývojového projektu trvala něco málo přes tři roky. Jde o unikátní projekt, který je šitý na míru potřebám Armády České republiky,“ uvedl ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaroslav Trakal.