VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klatovští průmyslováci staví formuli 1

Klatovy – První testy čekají v sobotu formuli 1 týmu Střední průmyslové školy Klatovy.

2.4.2010
SDÍLEJ:

Michal Toman, Ondřej Mach a Josef Waldmann (zleva) při finální úpravě soutěžního modelu formule před sobotními testy. Foto: DENÍK/David Kojan

Tým klatovských průmyslováků je jediným západočeským týmem, který se přihlásil do letošního ročníku mezinárodní soutěže Formule 1 ve školách. Letošní ročník je už jedenáctý, v České republice se soutěž koná podruhé.

Úkolem soutěžících středoškoláků je na základě zadaných technických parametrů vyrobit balzový model vozu formule 1. S modely na reaktivní pohon bombičkou CO2, které na speciální dráze jedou rychlostí kolem 70 kilometrů za hodinu, pak týmy závodí v českém a moravském národním kole. Šest nejlepších týmů z obou národních kol postupuje do celostátního kola a jeho vítěz postupuje na světový šampionát, kde bude bojovat o trofej šéfa Formule 1 Bernieho Ecclestona, který ji také osobně předává. Vítězové světového finále pak získají jednoroční stipendium na londýnské univerzitě v oboru automobilový inženýr.

První pokus

„Letos se účastníme poprvé. V loňském roce, jsme sice dostali pozvánku, ale ještě jsme si netroufli, netušili jsme, co soutěž obnáší. Loni jsme se tedy pouze dívali, docela se nám to líbilo a když v září přišla opět pozvánka, vyhecoval jsem studenty, ti sestavili tým a šli jsme do toho,“ popsal vznik týmu učitel odborných předmětů SPŠ Klatovy Pavel Lener.

Soutěž je simulací fungování skutečného závodního týmu. Studentský tým má konstruktéry, kteří navrhnou počítačový model vozu, technology, kteří model vyrobí, manažera, který se stará o financování projektu, i grafika, který navrhuje týmové barvy. „Od organizátorů dostane každý tým balzový blok a technické zadání modelu. Podle zadaných rozměrů studenti navrhnou tvar, odsimulují ofukování modelu ve virtuálním vzduchovém tunelu, případně model vylepší tak, aby odpovídal jejich představám. Technologové pak musí podle návrhu vytvořit program pro CNC stroj, který model obrobí. Grafik navrhuje, v jakých barvách bude tým jezdit, případně i týmové logo. Manažer pak, protože si studenti celý projekt musí včetně cest financovat sami, má za úkol sehnat peníze,“ vysvětlil Lener.

Závody

České národní kolo se koná 24. a 25. dubna. „Při závodě jedou vždy dva týmy proti sobě. Měří se reakční čas „pilota“, který model startuje, měří se čas jízdy formule. Každý tým pak před porotou obhajuje pětiminutovou prezentaci o vývoji modelu, hodnotí se třeba i týmové sladění barev auta i oblečení. Podobně jako ve skutečné formuli 1 techničtí komisaři kontrolují dodržení technických parametrů vozu,“ doplnil Lener.

„Začínali jsme od nejjednodušších tvarů, postupně jsme pak model upravovali, abychom zlepšili aerodynamiku,“ popsal vývoj modelu jeden z konstruktérů Jiří Novák. „Nejsložitější byla samotná výroba modelu, program jsme museli poslat do schváleného výrobního centra, protože ve škole nemáme potřebné vybavení. Teď už hotový model začišťujeme a budeme jej kytovat a barvit,“ dodal jeden z technologů týmu Josef Waldmann.

Výhodou i nevýhodou týmu klatovské průmyslovky je věk. Tým je totiž složen ze žáků prvního ročníku, zatímco většinu ostatních týmu tvoří „třeťáci“. „První asi nebudeme, je tam spousta týmů, které mají větší zkušenosti. Navíc jako prváci jsme se museli všechno teprve učit. Výhodou zase je, že můžeme teď několik let sbírat zkušenosti a pak jim to všem natřít,“ předeslal s úsměvem Novák.

Tým SPŠ Klatovy (LeniCars):

Josef Waldmann, Ondřej Mach, Michal Toman, Jiří Novák, Martin Kopp, Jan Švec, Pavel Lener (zodpovědná osoba).

Autor: David Kojan

2.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 16 000 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení ÚŘEDNÍK ODBORU VÝSTAVBY A ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úředník odboru výstavby a územního plánování, , PŘEDPOKLADY PRO VZNIK PP: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním očbanem ČR, popř. je cizím státním občanem s trvalým pobytem v ČR, dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk a splňuje další předpoklady pro výkn správních činností stanovených zvláštním právním předpisem, , DALŠÍ POŽADAVKY: SŠ s maturitou, spolehlivost, flexibilita, schopnost operativní práce v kolektivu, schopnost samostatného řešení problémů, schopnost práce v kolektivu, umění jednat s lidmi, velmi dobrá komunikace, znalost práce s PC, uživatelská znalost MS Office, schopnost naučit se zvládat různé jednoúčelové programy (statistika, spisová služba atp.), , VÝHODOU: zkušenosti s výkonem správní činnosti, technická orientace, , PŘIHLÁŠKY do výběrového řízení lze podávat v termínu do 30.5.2018 do 11 hod. na adresu: Městský úřad Horažďovice, Mírové náměstí 1, 341 01 Horažďovice, nebo osobně do podatelny MěÚ Horažďovice. Uzavřenou obálku označte nápisem: "Výběrové řízení - V"., , Přihláška musí obsahovat: jméno, příjmení a titul; datum a místo narození; státní příslušnost; místo trvalého pobytu včetně tel. spojení; číslo OP; datum možného nástupu; datum a podpis uchazeče; souhlas se zpracováním osobních údajů dle zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů ve znění pozdějších předpisů., K přihlášce připojte: životopis zaměřený na průběh dosavadní praxe a odborné způsobilosti a dovednosti; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce; ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, , Platová třída 8, nástup 1.7.2018 nebo dle dohody, PP na dobu určitou - po dobu mateřské a rodičovské dovolené, zkušební doba 3 měsíce, Více informací na výše uvedeném kontaktu - Mgr. Robert Flachs 371 430 540, flachs@muhorazdovice.cz, internetové stránky MU Horažďovice. Pracoviště: Město horažďovice, Mírové náměstí, č.p. 1, 341 01 Horažďovice. Informace: Robert Flachs, +420 371 430 540.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů SEŘIZOVAČI A OBSLUHA CNC OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADUJEME: dobré znalosti matematiky, geometrie, praxe ve strojním oboru nebo opravárenství, NABÍZÍME: stravenky, KONTAKT nejdříve telefonický nebo e-mailový pro sjednání osobní schůzky: Luboš Rašpl 602 113 140, raspl@argascnc.cz. Pracoviště: Argas cnc s.r.o. - pracoviště, 339 01 Klatovy 1. Informace: Luboš Rašpl, +420 602 113 140.

Služby - Služby Poštovní doručovatel 14 700 Kč

Doručovatelé listovních poštovních zásilek DORUČOVATEL LISTOVNÍ MOTORIZOVANÝ NEBO PĚŠÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14700 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: POŽADUJEME: min. vyučení, trestní bezúhonnost, odolnost vůči stresu a fyzické zátěží, dobré komunikačné schopnosti a příjemné vystupování, spolehlivost a pečlivost, v případě motorizovaného doručování řidičský průkaz sk. B, NÁPLŇ PRÁCE: příprava poštovních zásilek a jejich doručování do firem a domácností, uložení nedoručených zásilek na úkládacích poštách, příprava, třídění a doručování propagačního materiálu, výplata poštovních poukázek a důchodů, vyúčtování po návratu na pracoviště, PRACOVNÍ DOBA DORUČOVÁNÍ: pěší 6-14 hodin, motorizovaný 7 - 15 hodin, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní rekreační zařízení, příspěvek na životní/penzijní připojištění, Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení, KONTAKT: telefonicky (pracovní dny 9 - 15 hodin), e-mailem, osobně - paní Brůhová Martina. Pracoviště: Česká pošta, státní podnik - nádražní ul., Nádražní, č.p. 89, 339 01 Klatovy 1. Informace: Martina Brůhová, +420 605 220 539.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 12 200 Kč

Obsluha strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená DĚLNÍK ODĚVNÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné POUZE pro OZP., POŽADUJEME: zodpovědnost, pečlivost, smysl pro dobře odvedenoup ráci, manuální zručnost, znalost šití na průmyslovém šicím stroji, NÁPLŇ PRÁCE: střídavě šití, žehlení, začišťování, obsluha knoflíkovačky a dírovačky, popřípadě jiné pomocné práce v oděvní výrobě, NABÍZÍME: zaučení, práce v malém příjemném kolektivu, zkrácený úvazek, možnost přizpůsobení pracovní doby, možnost střídání pracovní polhy, práce na různých strojích, střídání sedu, stoje a chůze , ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY: příspěvek na penzijní připojištění, zkrácený úvazek, příplatek za 100% využití pracovní doby, možnost nákupu firemních výrobků za velmi zvýhodněné ceny, občerstvení na pracovišti, při dobrých pracovních výsledcích poukázky na masáže a pedikúru, firemní akce v režii firmy, možnost vedení účtu zdarma, ÚVAZEK: 4 - 6 hodin denně, MZDA: 12 000 Kč při plném úvazku + benefity, Korespondenční adresa: Nádražní ul. - areál býv. Kasáren, 342 01 Sušice. Pracoviště: 2p servis s.r.o. - klatovy, Dr. Sedláka, č.p. 763, 339 01 Klatovy 1. Informace: Ilona Matějčková, +420 733 133 146.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mistrovství ČR veteránů 2018 v basketbalu: ženy 40+: Pražský sběr (bílé dresy) - Sochy Beroun
22

Na letošním mistrovství ČR veteránů v basketbalu hrály týmy z pěti zemí

Vyhlášení výsledků Běhu na Kašperk 2018. Zleva Tomáš Dolejš, Lukáš Holeček, Jakub Jelínek a Martin Šimurda.

Kašperskohorské běhy měly tradiční vítěze

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Muž řešil spor rozbitím vrat. Najel do nich traktorem

Horažďovice – Policisté v Horažďovicích ukončili prověřování sousedského sporu, který se odehrál 3. března v obci na Horažďovicku.

FOTO: Při čelním střetu aut se vážně zranili oba řidiči

Štěpánovice – Pro vážně zraněnou ženu a muže musel letět ve čtvrtek v podvečer vrtulník do Štěpánovic, kde se čelně střetla dvě osobní auta. Při nehodě bylo zraněno i dítě, které skončilo v nemocnici.

Luby hostí v krajském přeboru Nýrsko

Klatovsko – Fotbalové soutěže pokračují v nadcházejících dnech (PÁ 25. 5. – ÚT 29. 5.) dalšími zápasy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT