Soutěž se konala ve Vyšší odborné a střední průmyslové škole Žďár nad Sázavou, kde soupeřilo dvacet nejlepších mladých obráběčů z celé země, kteří reprezentovali jednotlivé kraje ČR a stejně jako Poláček postoupili z krajských kol soutěže.

„Jednotliví účastníci si porovnali svoje dovednosti a vědomosti. Kromě praktické části museli soutěžící absolvovat také teoretickou část, jež zahrnovala i měření," řekl Deníku vyučující praktického vyučování klatovské průmyslové školy Jan Sláma. Dodal, že cílem soutěže byla také výměna zkušeností z výuky na jednotlivých školách, propagace technických řemesel, posílení a propagace významu středního odborného školství. „Pro mě to opět byla velká zkušenost. Stejně jako v krajském kole jsem si vyzkoušel práci na jiných strojích a zároveň jsme si s ostatními kluky vyměnili své znalosti," svěřil se Poláček. Soutěž prý spočívala ve vyrobení dvou součástek, změření přiděleného výrobku, ale i různých výpočtech. „Musím přiznat, že konkurence tam opravdu byla. Když jsem zjistil, že jsem se do celorepublikového kola dostal, doufal jsem v umístění do první poloviny. Když jsme tam jeli, už jsem si více věřil a chtěl jsem být mezi prvními pěti," smál se Poláček. Nakonec však překvapil sám sebe a získal druhé místo.

„Tondovi za reprezentaci školy děkujeme. Obor obráběč kovů je v dnešní době velice perspektivní a věřím, že zkušenosti z této soutěže v budoucnu zúročí," doplnil Sláma s tím, že o šikovného mladíka z Klatov už některé firmy zabývající se obráběním kovů projevily zájem. „Já ale mám teď jako hlavní cíl nástavbu a udělání maturity," dodal Poláček.