Pamětní deska ke 150. výročí založení klatovského Sokola byla ve čtvrtek slavnostně odhalena na budově tamní sokolovny. Součástí akce, kterou společně uspořádaly TJ Sokol Klatovy a Přátelé české historie Klatovy, byla taneční, hudební i sportovní vystoupení, přítomní si navíc na památku odnesli publikaci věnovanou tomuto výročí, kterou sepsal Ivan Rubáš.

„Jsem moc rád, že když jsem před tři čtvrtě rokem přišel za starostkou tělocvičné jednoty Ivetou Lízancovou, že mě nevyhodila, ale naopak myšlenku na odhalení pamětní desky vzala za svou. K tomu se pak přidala myšlenka na sepsání publikace, která je již sedmou v pořadí, a na pamětní listy,“ řekl Deníku Rubáš, který si velmi pochvaloval spolupráci mezi Přáteli české historie a klatovským Sokolem.

Velkou pochvalu sklízela na akci Zuzana Kantová, která pamětní desku zhotovila. „Sokol byl jasnou volbou, je to stěžejní věc, která k sokolům patří. A co se týče kompozice, tak jsme se nakonec shodli, že vertikální tvar desky je vhodnější než horizontální,“ uvedla autorka, která desku zhotovila z betonového odlitku, který je patinovaný na bronz.

Velkou radost udělala deska i sokolovi Františku Wiendlovi, který letos oslaví už 95. narozeniny. „Mě maminka přivedla do Sokola v roce 1929. Takže příští rok to bude devadesát let, tedy když se toho dožiju,“ smál se Wiendl, který měl v Sokolu zajímavý osud. Zažil jeho zákaz za druhé světové války a po roce 1948 byl z této organizace „doživotně“ vyloučen, aby se do ní po listopadu 1989 vrátil. „Jsem rád, že se na sokolovnu vrátil sokol, kterým tam kdysi na fasádě býval, ale po roce 1989 už se ho nepodařilo dohledat,“ dodal Wiendl.

Vysoká účast na akci potěšila starostku TJ Sokol Klatovy Ivetu Lízancovou. „Jsem ráda, že přišlo tolik lidí všeho věku. Odhalením desky ale oslavy 150 let Sokola Klatovy neskončily. V neděli se od 14 hodin koná na sokolském stadionu župní slet a ve čtvrtek bude v divadle akce Ve víru tance,“ uzavřela Lízancová.