Zemřel československý vojenský veterán Josef Polívka, plukovník ve výslužbě. Ten navždy odešel v úterý 13. září v nemocnici v Klatovech.

Josef Polívka se narodil 10. dubna 1921 ve Strašicích na Rokycansku v dělnické rodině. Vyučil se soustružníkem, pracoval v plzeňské Škodovce a jejím závodu ve slovenské Dubnici nad Váhom. Odtud odešel za pomoci ilegální organizace přes Maďarsko a Jugoslávii do Palestiny. Bojoval u Tobruku a Dunkerque. Po návratu do vlasti odešel z armády. Po celý život měl problémy s drobnou šikanou v civilním životě, cítil se zklamán vývojem po roce 1989.
Uplynulý týden jsme navždy ztratili také Jána Běleše, rodáka z Těšínska, který byl nucen narukovat do německé armády po záboru v roce 1938.

„V řadách německé armády prodělal africké tažení na straně Afrikakorpsu a později další akce v Evropě. V roce 1943 však přešel do čs. obrněné brigády a spolu s ní dorazil na Klatovsko,“ říká za Klub přátel Klatovska Milan Baier.

Ján Běleš žil také na Klatovsku ve Štěpánovicích a poslední léta svého života pak prožil v Domově pokojného stáří Naší paní v Klatovech.

Zemřela také manželka dalšího obyvatele Sudet Marta Kaniová. Její muž byl rovněž nucen narukovat do německé armády jako rodák z Hlučínska. I on prošel bojišti v různých koutech Evropy.

„Podařilo se mu při invazi se skrýt pod rozstřílený člun na pobřeží a takto se dostal k čs. obrněné brigádě.

Jejich cestu a utrpení však neukončil konec války. Po roce 1948 byli vojáci i jejich rodiny vystaveni ústrkům a pronásledování. Po roce 1989 se všichni zapojili do aktivního života ve Svazu bojovníků za svobodu a vzpomínky na svou činnost v době války a fotografie a další dokumenty byli ochotni poskytnout do připravované knihy o zahraničním odboji osob spjatých s okresem Klatovy. Bohužel, nedočkají se již jejího vydání a na jejich památku a památku dalších vojáků a jejich rodinných příslušníků vzdáváme čest jejich památce,“ dodal Baier.