A podle očekávání dopadlo i rozložení sil vítězného dua v okresech. Zatímco okresy Klatovy, Domažlice, Tachov, Rokycany, Plzeň-jih a Plzeň-sever poslaly na první místo Andreje Babiše, Petr Pavel zvítězil pouze v okrese Plzeň-město, kde mu dalo hlas přes 41 procent voličů.

Podívejte se, jak dopadly volby v jednotlivých okresech našeho kraje ZDE

Zájem o prezidentské volby byl na Klatovsku obrovský, což svědčí i při pohledu na účast, který byla vyšší než v roce 2018. Nejlépe si tam vedl Andrej Babiš (39,02 %), druhý byl Petr Pavel (30,10 %) a třetí Danuše Nerudová (13,68 %).

Velký zájem byl na Klatovsku patrný hned o otevření volebních místnosti, kdy se před nimi již tvořily fronty. Vyšší účastí o jednotky procent se mohou chlubit i větší města jako Klatovy (70,06 %), Sušice (68,45 %) či Horažďovice (70,61 %). Starosta Klatov Rudolf Salvetr si pochvaluje vyšší účast. „Jednou z podstatných věcí těchto voleb je vysoká volební účast, považuji za naprosto správné, že lidé využívají svého práva volit. Jsem moc rád, že přišlo více lidí než před pěti lety,“ okomentoval Salvetr, který očekával těsný boj dvou kandidátů, kteří se drželi po dobu sčítání na prvních dvou místech, ale překvapil ho vyšší odstup Danuše Nerudové. Ta našla oblibu u mnohých prvovoličů, na které zapůsobila prostřednictvím sociálních sítí.

První den prezidentských voleb v Železné Rudě.
I když na Šumavě není sníh, voličů s průkazy chodilo k urně hodně

Ve všech třech městech výsledky dopadly jako za celé Klatovsko. Jen na Šumavě kraloval Petr Pavel, naopak Andrej Babiš by mnohde ani neprošel do druhého kola. Nejmarkantnější to bylo na Modravě, kde by voliči poslali Pavla na Hrad hned v prvním kole, naopak bývalý premiér skončil až čtvrtý za Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. Nadpoloviční většinu získal Pavel i v Horské Kvildě a Prášilech. V obou těchto obcích by Babiš také nepostoupil do dalšího boje, v Horské Kvildě byl druhý Fischer a v Prášilech Nerudová. Lépe dopadl Babiš v Rejštejně, Srní a Železné Rudě, kde shodně obsadil druhá místa.

Prvenství v účasti na Klatovsku drží Modrava 92,79 % a hned za ní Slatina 92,45 %. Naopak nejnižší zájem voliči projevili v Černíkově 60,15 % či v Břežanech (60,61 %).

Okres Tachov byl v posledních volbách baštou Miloše Zemana, teď se na něj mohl spolehnout Andrej Babiš. Ten zde bral přes 48 procent hlasů, to bylo nejvíce z všech okresů v regionu. Třeba v Brodu nad Tichou, vesničkou, kde v minulých volbách Zemana volili skoro všichni, nyní získal 67 procent hlasů. Ještě více pak v Ošelíně, kde to bylo v prvním kole dokonce přes 70 procent. Ale našly se i výjimky. V Milířích, Oboře či Olbramově zvítězil před Babišem Petr Pavel, v Prostiboři dokonce Danuše Nerudová s více než 36 procenty hlasů. Andrej Babiš tu skončil až třetí.

Prvovoličky Kateřina Kutálková a Emma Tučková při prvním kole prezidentských voleb v Klatovech.
Prezidentské volby vzbudily velký zájem i u prvovoličů. Dvě kamarádky měly jasno

Andrej Babiš bral vítězství i ve většině obcí na Domažlicku. Jeho rival Pavel ho výrazně porazil pouze v Hoře svatého Václava, vesničce pár kilometrů od hranic z Německem. Tady generál přesvědčil přes 55 procent voličů.

"Výrazné překvapení se nekonalo, byla jasná štěpící rovina Babiš verus antibabišovci. Voliči evidentně taktizovali, tedy ve smyslu, že raději hodili hlas výraznějšímu Petru Pavlovi než Danuši Nerudové. Roli hrála i prosperita a vzdělanost, případně velikost aglomerace. Například na Tachovsku, kde se očekávala větší podpora Bašty, tak lidé dali hlas raději silnějšímu Babišovi. Naopak Plzeň a prstenec sídel kolem ní byl převážně pro generála Pavla," uvedl Přemysl Růslek, politolog z Fakulty filozofické Západočeské univerzity. Pavel podle něj pro druhé kolo vyhráno nemá. "Jednoduchým součtem hlasů od voličů nepostoupivších kandidátů se počítat nedá, vzpomeňme na fenomén "Drahoš". Pavel musí zaktivizovat i ty, kdo v prvním kole nevolili a v kampani proti zkušenému Babišovi zabrat," podotkl Rosůlek

Volební účast se v kraji pohybovala těsně pod hranicí 70 procent. Pouze Rokycansku se podařilo tuto hranici těsně překonat. Nejméně voličů pak přišlo v okrese Tachov (64,13%). "Je sečteno 100% hlasů, účast byla 68% voličů, což je více než před 5 lety, takže letos to vzali voliči vážně. Kontroly nezaznamenaly žádné nedostatky ani stížnosti," uvedl Jan Nový, vedoucí odboru vnitřních věcí Plzeňského kraje.