Muzeum Šumavy v Sušici, most v Červeném Poříčí, park Santos v Sušici a dopravní hřiště v Klatovech. To jsou čtyři kandidáti, které má Klatovsko v soutěži o titul Stavba roku Plzeňského kraje za rok 2013. Mezi nominovanými jsou zajímavé novostavby, zdařilé rekonstrukce, sportovní a volnočasové objekty, dopravní a inženýrské stavby i veřejná prostranství. Nejlepší z nich vybere porota. Do konečného pořadí však může promluvit i veřejnost. Letos podruhé totiž bude udělena také Cena veřejnosti. Zájemci mohou pro své favority hlasovat na internetových stránkách soutěže až do 23. května.

Muzeum Šumavy Sušice přihlásilo do soutěže část své historické budovy, která byla citlivě rekonstruována a oživena nečekaným prvkem moderní architektury.

„Rekonstrukce muzea byla poměrně rozsáhlou a náročnou akcí za téměř 20 milionů korun včetně vybavení. Jsem ale přesvědčena, že se vše vydařilo a že se máme čím pochlubit. Od účasti v soutěži si slibujeme především to, že zviditelníme naše muzeum, přilákáme další návštěvníky, ale možná i odborníky přes architekturu. Myslím, že se máme čím pochlubit," uvedla ředitelka Muzea Šumavy Sušice Zdeňka Řezníčková.

Další želízko v ohni má město Sušice v podobě ostrova Santos, který se po své rekonstrukci a revitalizaci stal opět součástí života města a nabídl tak návštěvníkům žádané volnočasové aktivity.

„Projekt obnovy ostrova se vydařil. Jelikož věříme, že uspějeme, tak jsme se do této soutěže přihlásili. Vzhled ostrova a ohlasy veřejnosti jsou pro nás velkou motivací," sdělil Deníku starosta Sušice Petr Mottl. Ostrov byl revitalizován za přispění města Sušice a grantu nadace Proměny.

O titul se uchází také kvalitně a bezkonfliktně provedená oprava mostní konstrukce přes železniční trať u obce Červené Poříčí včetně výměny ložisek a odstranění zatékání. Tento most byl rekonstruován za plného provozu vlakové, i silniční dopravy.

Čtvrtým uchazečem o umístění je nové dopravní hřiště v Klatovech. Investorem a přihlašovatelem je Město Klatovy. Hřiště je pečlivě navržené a technicky i stavebně dobře řešené. Cílem tohoto hřiště je vytvářet pro děti dostatečné podmínky pro dopravní osvětu.

„Od účasti v této soutěži si město Klatovy se svým projektem slibuje především jeho propagování na veřejnosti. Byli bychom rádi, kdybychom s hřištěm uspěli stejně jako v minulosti s mnohými jinými projekty," uvedl místostarosta města Klatovy Václav Chroust.