Na podrobnosti se Deník zeptal ředitele ZUŠ J. Kličky v Klatovech Josefa Gabriela.

Pane řediteli, co vás přivedlo na myšlenku pořádat ZUUUUŠkafest?

Před dvěma lety jsme se sešli s uměleckou radou a hovořili na téma, co všechno bychom měli udělat, až budeme oslavovat 70. výročí naší školy, jaké máme možnosti představit veřejnosti, co vlastně ZUŠ Josefa Kličky dělá. Jednou z myšlenek bylo uspořádat veřejný festival s jednoduchým názvem ZUUUUŠkafest. Čtyři „U" představují naše 4 umělecké obory (hudební obor, výtvarný obor, taneční obor a literárně-dramatický obor), které vyučujeme a které se na festivalu různou formou prezentují. Vystoupení je určeno všem, kteří v době od 13 do cca 20 hodin půjdou přes klatovské náměstí a třeba jen ze zvědavosti se zastaví a chvíli nás budou poslouchat nebo se dívat. Jednoduše řečeno, chceme se občanům našeho města připomenout a dát jim k tomu větší časový prostor.

Co všechno návštěvníci na ZUUUUŠkafestu uvidí?

Vystoupí pěvecké sbory, komorní a souborové hry, taneční obor, dramatický obor a DOM. Jako host vystoupí Big Band z plzeňské ZUŠ ve Chválenické ul. Na závěr celého festivalu uslyšíme náš Jazz nonet pod vedením učitele Karla Bečváře.

Můžete přiblížit program letošního ZUUUUŠkafestu?

Začínáme ve 13 hodin pěveckými sbory „Notičky" a „Pytel blech", následuje malá ukázka hry na elektrickou kytaru. Od 13.40 přijde na řadu komorní hra (flétnové duo, violoncellové trio, klarinetové kvarteto), ve 14.15 taneční obor, od 14.20 opět komorní hra – saxofonové kvarteto, následně kapela K, kapela VK, žesťové kvinteto, akordeonové trio, akordeonový soubor „Harmony", velký akordeonový soubor „PaViLOnJ". V 15.35 své umění předvede pěvecký sbor „Fialky" a literárně-dramatický obor. V 16.20 nastoupí na pódium DOM – dechový orchestr mladých, v 17.05 taneční obor s ukázkami („Cínový vojáček", „Hlas srdce", „Pandora", latinské tance, salsa). V 17.30 uslyšíme a uvidíme ukázku z populární muzikálové show „Ať žijí duchové". V 18.15 se těšíme na naše plzeňské hosty a vše vyvrcholí v 19.10 Jazz nonetem. V průběhu festivalu bude také workshop výtvarného oboru.

Jak dlouho připravujete ZUUUUŠkafest a co je na přípravě nejtěžší?

Myšlenku na festival máme v hlavě již v září, ale konkrétně ho začneme připravovat až začátkem nového kalendářního roku. Protože soubory jsou živé, ne uměle vytvořené a pracují po celý školní rok, není problém říct: „Tento soubor bude vystupovat." Takže na přípravě ZUUUUŠkafestu je pro nás nejtěžší zvolit správné datum, kdy nás nezklame počasí. Nám se zalíbil měsíc květen.

Festival už má tradiční datum. Proč?

Už kvůli zmíněnému počasí a také následnému týdnu zápisu nových žáků do všech oborů školy. (Od 28. 5. do 1. 6. se konají zápisy žáků na školní rok 2012/2013). Festivalem vlastně říkáme: Poslechněte si nás, co umíme. A jestli máte chuť, vezměte svoje dítě a přijďte k nám. My se vám o něj hudebně, dramaticky, výtvarně či tanečně postaráme.

A ještě zmiňte Den otevřených dveří…

Den před ZUUUUŠkafestem ještě naše škola nabízí Den otevřených dveří pro veřejnost a hlavně pro rodiče s dětmi. Dveře se otevřou jak v budově ZUŠ v Plánické ulici, tak v ulici Václavské. Kdy? Ve středu 23. května od 14 do 17 hodin. Proč? Protože tak lze získat konkrétní představu o tom, co naše škola dětem nabízí a jak to u nás chodí. Protože chceme rodičům pomoci při rozhodování, zda umožní svému dítěti navštěvovat ZUŠ. Protože naše škola má dnes už nejen svoji tradici, ale může velmi příznivě a smysluplně ovlivnit další rozvoj dětí a nabídnout jim systematické a kvalitní umělecké vzdělávání, které třeba jednou zúročí i při výběru svého profesního zaměstnání. Prohlédnou si naši školu zevnitř a zastaví se ve vyučovacích hodinách těch oborů nebo hudebních nástrojů, o které mají zájem.

                                                                                                                                                                                                                                                                     Hana Sádlíková