Kde vystoupí, tam zazáří. Tím se mohou pyšnit klatovské mažoretky ze skupiny Modern, která mnoho let působí pod Městským kulturním střediskem Klatovy. Tentokrát sbíraly cenné kovy na mistrovství ČR v twirlingu, které se konalo 31. ledna a 1. února v plzeňské hale Slavoj. Pět děvčat si vybojovalo postup na mistrovství světa.

„Sjelo se tam ohromné množství děvčat, vlastně i tři chlapci, z Čech, Moravy a Slezska. Všichni si chtěli poměřit své twirlingové dovednosti s jinými soutěžícími a popřípadě se probojovat na mistrovství světa, které se bude konat letos o Velikonocích v italském Lignanu," uvedla vedoucí mažoretek Dana Grünerová.

Soutěžilo se v mnoha disciplínách, jako jsou sólo a duo povinná hudba s jednou hůlkou, sólo či duo povinná hudba s dvěma hůlkami. To vše je rozděleno podle zdatnosti soutěžících do kategorií. C jsou začátečníci, B mírně pokročilí a A pokročilí. Dále pak mohly mažoretky startovat v disciplíně X strut a rytmickém tanečním sólu, či duu. To vše bylo opět rozděleno podle výkonnosti a věku.

„Děvčata z mažoretek Modern soutěžila v několika disciplínách a v ohromné konkurenci startujících vybojovala čtyři zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile a jedno 4. místo. Díky skvělému umístění si zajistila pět postupů na mistrovství světa," vyjmenovala úspěchy Grünerová.

„Tato umístění a nominace na mistrovství světa jsou pro děvčata, myslím, tou nejkrásnější satisfakcí za hodiny dřiny strávené v tréninkových sálech a nekonečné hodiny čekání v Plzni na start a vyhlášení výsledků soutěže," dodala na závěr Grünerová.

Z výsledků má radost také ředitelka Městského kulturního střediska Klatovy Věra Schmidová. „Je to fantastické. Děvčata jsou moc šikovná. Čekala jsem v sobotu i v neděli netrpělivě na telefonu na výsledky," řekla Schmidová.

Umístění

V disciplině X strut v kategorii A zazářila Michaela Lávičková, vybojovala zlato a získala tak titul mistr ČR. Na svém účtu má z mistrovství republiky ještě bronz a titul 2. vicemistr ČR v kategorii A v rytmickém tanečním sólu.

Další zlato přivezla ze soutěže Natálie Moravčíková z obtížné discipliny v kategorii A – povinná hudba dvě hůlky. Za ní na 3. místě skončila ve stejné výkonnostní kategorii i disciplíně Kateřina Bohušová, která se stala 2. vicemistrem ČR. Její sestra Sabina Bohušová zvítězila v kategorii B v disciplíně povinná hudba jedna hůlka a v kategorii B v rytmickém tanečním sólu získala 2. místo. Tím její úspěchy neskončily. V duu společně se sestrou vybojovaly zlato.

Další medailový výkon předvedla Michaela Staňková, která získala bronz a stala se 2. vicemistrem ČR v kategorii A v disciplíně sólo povinná hudba jedna hůlka. Ta zároveň připravila sólovou skladbu s jednou hůlkou pro začínající twirlerku Alexandru Viktorii Turkovou, která se umístila na 4. příčce.