Každoročně před klatovskou poutí pořádají pěstitelé klatovských karafiátů ve svém areálu v Hostašově ulici výstavu svých výpěstků. Nejinak tomu je i letos. Výstava, která je již od počátku července otevřena veřejnosti, nabízí příznivcům klatovského karafiátu tradiční podívanou. Při této příležitosti jsme oslovili předsedu Základní organizace pěstitelů klatovských karafiátů Petera Pošefku, a položili mu několik otázek.


Letošní rok je pro pěstitele karafiátů prý významný. Prozradíte čím?
Letos uplyne 195 let od zahájení pěstování karafiátů v Klatovech.


Jak se vlastně karafiáty do Klatov dostaly?
V historii města navždy zůstane zaznamenán rok 1813, od kdy se datuje příchod rytmistra Vlšanského do Klatov, kde se po napoleonských válkách trvale usadil a přinesl semeno „Dianthus caryophyllus“, jež „zasel a pěstovati počal“. Počátky klatovského karafiátu nejsou dosud plně vyjasněny. Tradice tvrdí, že byly do Klatov přineseny z francouzského Nancy. V časopiseckém článku vyprávěl zasloužilý zahradník Antonín Bříško, že semena karafiátů přinesl s sebou do Klatov při svém návratu z polního tažení proti císaři Napoleonovi roku 1813 baron rytmistr Vlšanský.

Vlšanský pěstoval francouzské karafiáty nejdříve jen ze záliby, teprve později došlo ke komerčnímu využití květin a jejich půvabu, když se snažil vypěstovat krásnější odrůdy karafiátu. Lásku a pochopení pro ně rozšířil tak, že dalším pěstováním se překonávali klatovští měšťané, kteří mezi sebou soutěžili při vyšlechťování nových a dokonalejších druhů. Nebyl tedy původ pěstování této ušlechtilé květiny v rukou odborných zahradníků, nýbrž samých milovníků – laiků, kteří s nevšední pílí věnovali karafiátům veškerý volný čas. Karafiáty vlastnili známí měšťané, jako například Michal Bullman, Jan Pikner, Josef Formánek, Matěj Stránský, majitel zahrady na Klatovce, která byla jednou z prvních ozdobných zahrad ve městě, když ještě žádné veřejné sady nebyly.


Kolik existuje odrůd klatovského karafiátu?
Kolem šedesáti pěti odrůd.


Kolik pěstitelů klatovských karafiátů existuje v současnosti?
Je nás deset pěstitelů.


Kde všude ve světě se s naším karafiátem můžeme setkat?
Klatovský karafiát naleznet například na Slovensku, Ukrajině, ostrově Fuji, Německu, Holandsku atd.


Chystáte tedy při letošním výročí nějaké větší oslavy? Co návštěvníci vaší výstavy uvidí?
Letošní výstava klatovských karafiátů představí tisíc kusů v zemi vysazených rostlin a pět set kusů rostlin v květináčích. Ty budou zastupovat zhruba šedesát odrůd. Na pouťovou neděli jsme přímo ve výstavní zahradě připravili hudební program, který začíná ve 13 hodin. Vydali jsme také za podpory města Klatovy publikaci „Klatovské karafiáty“ a jsou i propagační materiály k tomuto tématu. Výstava je otevřena každý den od 9 do 17 hodin a potrvá podle počasí minimálně do dvacátého července.