Učitelka fyziky na Masarykově základní škole a matematiky na Střední škole zemědělské a potravinářské v Klatovech převzala certifikát přímo z rukou amerického astronauta Andrewa Feustla v pražském planetáriu. Minulý školní rok se se svými žáky úspěšně zúčastnila projektu „Do kosmu s krtkem“, kdy měli žáci šanci shlédnout rozhovor Andrewa Feustela přímo z ISS a následně vymýšleli otázky pro astronauta. Ze všech otázek, které na Akademii věd ČR přišly, bylo odborníky vybráno osm otázek, které odpověděl přímo z ISS.

Kateřina Vágnerová s astronautem.Mezi vybranými byla otázka klatovských žáků: „Chybí Vám na ISS denní světlo?“. „Pro mě bylo osobní setkání s Andrewem životním zážitkem. Zejména kvůli tomu, že je fyzik, jeho prací na ISS bylo provádět vědecký výzkum. Na jeho příkladu můžeme vidět, jak úžasně vzrušující může být vědecká kariéra,“ okomentovala setkání Vágnerová.

Další úspěch zažila na galavečeru v Paříži, kde převzala s jejím mezinárodním učitelským týmem 3. místo v kategorii „kreativita“ v celosvětové soutěži Educative Challenge. Vágnerová se nominovala na tuto akci, když se v lednu stala národní výherkyní soutěže Tech Pill (technická „pilulka“ – soutěž v aktivitách učitelů vedoucí k lepší komunikaci nebo učení ve školách). Do Paříže s sebou vezla projekt vzdělávání nadaných dětí. „V rámci týdenní akce E2 probíhala dvoudenní soutěž, na kterou jsme byli rozděleni do mezinárodních týmů, a naším úkolem bylo vytvořit co nejkvalitnější výukový program pro danou věkovou kategorii,“ popsala Vágnerová.

Její tým dostal za úkol vytvořit výukový program pro děti věkové kategorie 5 – 8 let, který bude podporovat jejich komunikaci, kreativitu, bude maximálně inkluzivní, vzdělávací a děti budou používat moderní technologie. „Vytvořený projekt byl nakonec v silné konkurenci více než 40 týmů oceněn v oblasti kreativity. Při slavnostním vyhlášení tak celý svět viděl i českou vlajku. Týden na akci E2 v Paříži se nesmazatelně vryl do mého života. Vidět tolik zajímavých aktivit, co dělají učitelé po celém světě, je neuvěřitelně obohacující zážitek,“ uzavřela Vágnerová.