Nabídky na masáže nejmenších pacientů se postupně šíří celou republikou. Od května jsou i v nabídce Klatovské nemocnice. Masáže pomáhají například s posílením svalů, v případě bolestí břicha, ale i v dalších ohledech. Maminky se tak samy naučí vhodné hmaty a postupy, jak přistupovat k masážím miminka v domácím prostředí.

Babymasáže provádí dětské novorozenecké sestřičky s certifikovaným kurzem vždy v pátek od 9 do 12:30 v dětské ambulanci Klatovské nemocnice. Na babymasáž je třeba se předem objednat na telefonu 376 335 435 nebo e-mailem na baby-masaze@klatovy.nemocnicepk.cz. Službu nehradí zdravotní pojišťovny, za terapie v trvání 30 až 40 minut tak rodiče zaplatí 150 korun.

jak masáže ovlivní dětský organizmus vysvětlila vrchní sestra. „Zlepšují třeba prokrvení pokožky, posilují svaly, uvolňují napětí, ulevují od bolestí bříška například při babykolice nebo nadýmání a zároveň pomáhají zlepšit trávení, dýchání i krevní oběh nebo stimulují hmatové senzory dítěte, čímž se u něj podporuje vnímání vlastního těla,“ popisuje vrchní sestra dětského oddělení Gabriela Kubíková. „Dále pomáhají rozvinout pravidelný spánkový režim, učí dítě relaxovat i se soustředit, zvyšují obranyschopnost imunitního systému a příjemné doteky přinášejí i potěšení a radost,“ dodává vrchní sestra. Pokud masáž doprovází i vlídné slovo maminky, navozují i pocit bezpečí a upevňují vřelý vztah mezi miminkem a maminkou. „Proto maminkám ale klidně i tatínkům vysvětlíme, jak se masáže provádí. Předvedeme, jak správně manipulovat s dítětem při samotné masáži, jednotlivé masážní hmaty a kroky a polohy, jak postupovat. Popíšeme, jaké používat olejíčky a také kdy a kde je nejvhodnější miminko masírovat, případně zodpovíme další konkrétní dotazy k této péči,“ říká dále Gabriela Kubíková.

Kromě miminka si na masáž vezměte i pohodlné oblečení, ponožky, plínku a obvyklé přebalovací potřeby a nejlépe i oblíbenou hračku. Olejíček pro masáž poskytne nemocnice, můžete ale přinést i svůj vlastní.