Laboratoř byla zřízena kvůli nutnosti rychlého zahájení testování prakticky z týdne na týden. V objektu bývalé polikliniky před areálem nemocnice se udělaly nezbytné stavební zásahy, instalovaly se částečně zapůjčené a částečně dokoupené přístroje a začalo se testovat. Zázemí pro personál se dodělávalo postupně. „Šlo o provizorní podobu laboratorního pracoviště, o níž jsme věděli, že ji nemůžeme provozovat trvale. Loni jsme vypracovali projekt na úplnou rekonstrukci a čekali, až pandemie poleví, abychom mohli práce provést,“ řekl primář klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner s tím, že od jara se v Klatovech provádí jen minimum PCR testů, z nichž část si vyhodnotí nemocnice a část se do července vozila do Domažlické nemocnice. Nyní už se opět testy provádí v přestavěné laboratoři.

Vloupání do cizího objektu. Ilustrační foto
Zloděje v domě přistihl příbuzný majitelů, ten na něj zavolal policii

Měnily se částečně dispozice celého pracoviště, vzduchotechnika i elektroinstalace. „Je tu nový vstupní filtr, šatny, umývárna, toalety, denní místnost a samozřejmě samotné laboratoře, které se upravovaly pro instalaci konkrétních zařízení, jež se zde využívají,“ doplnil vedoucí technického servisu nemocnice Václav Jakl.

Virologická laboratoř v Klatovské nemocnici.Virologická laboratoř v Klatovské nemocnici.Zdroj: archiv nemocnice

Laboratoř bude mít trvalé uplatnění, i pokud by se testování covidu úplně zastavilo. „Metodu PCR budeme používat i k detekci a zkoumání jiných nákaz. Budeme zjišťovat třeba herpetické infekce, lymskou boreliózu, chlamydie, mykoplazmy, clostridie žloutenky a další, ale i rezistenci k antibiotikům. Chtěli bychom být v tomto směru druhým nejvýznamnějším pracovištěm po Fakultní nemocnici v Plzni,“ doplnil Pikner.