Klatovští mladí výtvarníci uspěli na celorepublikové soutěži Můj kousek Země 2010, ve které odborná porota vybírala vítěze z téměř tisíce prací.

Třetí místo v kategorii 7 až 12 let získal devítiletý Daniel Palát, který do soutěže poslal pastel Jenom sníh a mráz. „Měli jsme malovat krajinu po klimatických změnách, například globální oteplování či ochlazení. Nakreslil jsem tedy ledovce, na nich město s lanovkami a lyžařským střediskem. Mám totiž rád hory a lyžování,“ popsal své dílo Palát.

Vítězem této kategorie se stala jeho kolegyně ze Základní umělecké školy Josefa Kličky v Klatovech Zuzana Brůhová, která se soutěže zúčastnila se svou grafikou Ti, co přežili. „Malovala jsem tvory, kteří by pravděpodobně přežili, kdyby se klima na planetě hodně oteplilo, spojila dvě zvířata dohromady, například vznikl šnek s křídly. Byl to spontánní nápad,“ uvedla jedenáctiletá Brůhová.

Byli již oceněni

Mladí výtvarníci mají už za sebou i jiné úspěchy. Oba rádi malují již odmalička a výtvarný obor při ZUŠ navštěvují od první třídy. „Už jsem uspěl v soutěži, kdy jsme malovali poslepu na téma Mahlerovy páté symfonie. Předávání cen bylo tehdy v pražském Rudolfinu. Také jsem získal čestné uznání na výstavě Cesta 2009, která se konala na Klenové. Když jsem uspěl poprvé, byl jsem překvapený, podruhé ještě víc a nyní nejvíc, protože poprvé a podruhé jsem to považoval za náhodu,“ vyjmenoval svá ocenění Palát. „Velmi mě překvapilo, že jsem zvítězila. Naposledy jsem za svou tvorbu získala pohár v mateřské školce,“ dodala Brůhová.

Slavnostní udělení cen se uskutečnilo v Obecním domě. Protože tuto soutěž pořádá Česká geologická služba, získali výherci zkameněliny trilobitů. Odměněni byli také rodinnou vstupenkou do ZOO Praha a volnou vstupenkou do Národního muzea v Praze.

ZUŠ uspěla podruhé

Klatovská ZUŠ se do soutěže přihlásila již podruhé, také minulý rok si jeden její žák odnesl ocenění. „Druhé místo ve své věkové kategorii tehdy získal Albert Klein. Letos kromě Zuzany Brůhové a Daniela Paláta získaly mimořádné ocenění za kolektivní dílo Fany Babková, Eliška Hošková, Hanka Schusterová, Anežka Matějíčková, Zuzka Klasnová a Nikol Hájková,“ informovala výtvarná pedagožka Zdeňka Dvořáková. „Vítězům gratuluji a děkuji všem dětem, které se soutěže zúčastnily. Jejich práce byly nápadité a výtvarně kvalitní. Vítězi jsou vlastně všichni, kdo nezůstali k problémům životního prostředí lhostejní,“ dodala Dvořáková.