Obě se proto přihlásily ve výzvě Deníku, který hledal muže i ženy, mající zájem nejen zhubnout, ale vůbec se sebou něco udělat. Irena i Hana prošly sítem až do finále, a tak vy, naši čtenáři, budete moci týden po týdnu sledovat, jak se jim daří (či možná nedaří) svádět boj se svým tělem.

Zájem byl poměrně veliký, ale jen málokdo v sobě našel odvahu nechat se vyfotografovat do novin a každý týden seznamovat veřejnost s pokroky, které udělal. Z toho důvodu nebudeme sledovat, jak si vedou původně avizovaní muž a žena, ale kurz zdarma budou absolvovat dvě ženy, paní Irena a paní Hana. Obě jsme svěřily do rukou Miroslavy Zámečníkové z Klatov, která podobné kurzy, při nichž mohou lidé nejen zhubnout, ale i se jinak změnit, pořádá již několik let. Spolu s ní vás budeme pravidelně každou sobotu informovat, jak si obě ženy vedou. Teď už si je ale představme.

Paní Irena

Je jí 47 let, pracuje jako dělnice na třísměnný provoz. V práci stojí, chodí, ale i sedí.

Hodnocení Mirky Zámečníkové: Kolem 30 let věku chodila docela pravidelně cvičit, tehdy to byl aerobik a džezgymnastika, potom při péči o děti se potřeba docházet někam na cvičení pomalu vytratila s běžnými starostmi. A kila začala jít plíživě nahoru. Pro účast v programu se rozhodla proto, že se podle svých slov dostává pomalu do věku, kdy přibírání kil hrozí daleko víc a rychleji, nějaké to kilo už uloženo má a prý má poslední dobou pocit, že přibírá i z vody a vzduchu.

Paní Ireně jsem udělala základní vstupní měření. Dle něj je její současná váha 85 kg při 165 cm výšky.

Zjišťuji, zda má Irena vlastně hubnout, což je její požadavek v programu. Jedna z metod určení případné obezity je index, který vychází z poměru výšky a váhy BMI (body mass index), který si můžete snadno vypočítat i vy podle vzorce BMI=Tělesná váha (kg)/ výška (v m)2.

Orientujeme se poté podle doporučení:

Norma BMI 20-25.
Nadváha BMI 25-30 - nízká až lehce zvýšená zdravotní rizika.
Obezita BMI 30-40 - vysoká zdravotní rizika.
Těžká obezita nad 40 - velmi vysoká zdravotní rizika.

BMI Ireny je 31,2, patří tedy již do pásma obezity, hubnutí je tedy rozhodně na místě.

Provádím ještě jedno měření, tentokrát procenta podkožního tuku. Průměrný obsah tukové tkáně je u mužů 10-25%, u žen 18-30%. U obézních jsou tato pásma překročena. Množství tuku lze určit různými metodami, např. měření kaliperem nebo měřením elektrické vodivosti lidského těla přístrojem. Použila jsem přístroj Omron.

Procento tuku u Ireny je 41%. Je na místě hubnutí.

Posledním vstupním ukazatelem může být poměr pas:boky

Zde vyplyne, jaký typ obezity je - zda hruškovitý nebo podobný jablku. Je-li tento poměr větší než 1, jde o jablko, to signalizuje větší riziko chorob srdce, vysokého krevního tlaku a cukrovky. Tento typ bývá častější u mužů, přesto k hubnutí mají větší motivaci ženy, což potvrdila i naše výzva. Ozvali se jen dva muži, jeden se nechtěl nechat zveřejnit, druhý na domluvenou schůzku nepřišel.

Blíží-li se poměr 0,8, jde o typ postavy hruškovitý, ten je i v případě Ireny, protože její poměr je 0,8. K posouzení potřeby hubnout stačí i pouhý objem pasu. Je-li váš objem vyšší než 80 cm (u mužů 94 cm), čtete nyní správné řádky.

Takže Irena by měla hubnout a chce se do toho pustit. Má hned několik důvodů. Jednak zdravotní efekt, dále chce vypadat lépe, tedy řekněme společenský a estetický. Není vedena vnějším tlakem, manžel o jejím rozhodnutí ví a respektuje ho, dcera ji podporuje.

Paní Hanka

Je jí 29 let, je bezdětná, pracuje jako servírka na dlouhý a krátký týden, také 12, i 16 h směny.

Komentář Mirky Zámečníkové: Na rozdíl od Ireny v současné době docela pravidelně cvičí, asi tak 2x týdně, ale přestože v začátcích svého cvičení hubla, nyní má s dalšími kily už problém. Ví přesně jaký, přestala věnovat pozornost jídlu.

Má Hanka hubnout?

Její výška je 170 cm, váha 85 kg. BMI je tedy 29,4 – je tedy v pásmu nadváhy, i když těsně. Změřené tuky jsou 40,6%, zde opět jednoznačně je prokázána potřeba hubnout.

Bohužel zatím nemáme k dispozici cm, Hanka měření dostala za domácí úkol.

Hanka je mladá žena, má atraktivního přítele a chce pro něj být přitažlivá. Dále nechce nosit zbytečné kilogramy a protože už si vyzkoušela být štíhlejší a moc jí nová image slušela, je zde i výrazná estetická motivace.

Co je čeká

Co tedy Zámečníková s novými klientkami kromě měření udělala? „Dostaly za domácí úkol napsat svůj týdenní jídelníček. A to s co nejpřesnějšími záznamy úplně všeho, co za dané období sní. Nabádáme je k tomu, aby se snažily zachytit co nejpřesněji i množství, typ potravin, zejména u mléčných produktů mě zajímá procento tuku, u uzenin a dalších pochutin typ, dále mě zajímá způsob úpravy. Pokud je tekutina slazená, zapisují ji děvčata do průběhu dne, dále mě ještě zajímá celkové množství tekutin za den,“ uvedla.

Začínáme

Takže milí čtenáři - v pondělí startujeme. „V průběhu tohoto týdne se Irena a Hanka seznámí se cvičením, já vyhodnotím jejich jídelníček a koncem týdne začnu jejich stravu tzv.“čistit“, ne ještě omezovat, aby tělo nemělo těch několik změn, které musí nastat, úplně najednou,“ říká Zámečníková.

Jak to udělá a jakými nástroji, se dozvíte v dalším díle. Pokud chcete, pište si i vy několik dní co jíte, ať si dále můžete své stravovací návyky porovnat s těmi, co mají obě ženy. „Na tento týdem jsem naplánovala tři tréninky, dvě hodiny budou na principu aerobního cvičení (tedy především spalování tuku) a jedna hodina bude posilování (tedy snaha o zvýšení svalového potenciálu děvčat). Protože s posilováním mají obě malé zkušenosti, dostane je na starost cvičitel v hodině kruhového tréninku v posilovně,“ uzavřela Mirka Zámečníková.

Proč zrovna tato cvičení a jak se s nimi Irena a Hanka popraly - o tom už příští sobotu v Deníku.