„Na klasickou prohlídku hradu dnes přijede jen málokdo. Školy si vybírají takové objekty, kde je pro děti připraven nějaký doprovodný program. My nabízíme například didaktická představení o Karlu IV., ale i prohlídky hradu se soutěžemi a hrami, které by děti zaujaly," říká kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk. Na Švihově děti zaplatí vstupné od 20 do 60 korun podle věku.

Velhartice lákají za 80 korun na kostýmované prohlídky a loutková divadla, Kašperk třeba na program Staň se rytířem nebo dvorní dámou.

Zájem o historii je však na ústupu. Své o tom vědí například na hradě Rabí, kde nabízejí školám za padesát korun klasickou hradní prohlídku. „Je znát, že zájezdů rok od roku ubývá. Jaký bude letošek, zatím říci nemůžeme, školní výlety teprve začínají jezdit," řekl kastelán Rabí Karel Broža.

Také ceny výletů závratně rostou. Mohou za to vysoké ceny pohonných hmot i zvýšení DPH.

„Je hodně těžké období. Snažíme se na výlety jezdit tak, aby to nebylo příliš drahé. Přesto se ceny školních výletů pohybují kolem 500 korun pro dítě, a to se snažíme jezdit více vlakem než autobusem, protože dráhy mají levnější hromadné jízdenky," potvrdila ředitelka Základní školy v Komenského ulici v Horažďovicích Marcela Šmrhová.

Letos například děti z její školy pojedou na pěší výlet do okolí Lipna, jiní do skanzenu a na rozhlednu v Chanovicích a ti starší třeba do Terezína. Na to jim už „pětistovka" stačit nebude. „Doprava a ceny vstupného jsou totiž rok od roku vyšší. Děti by ale měly poznávat naší vlast včetně svého nejbližší okolí," dodala Šmrhová.

Z řad školáků zájem přibývá o různé aquaparky, ale i o plzeňskou ZOO a podobně. Starší ročníky jezdí s učitelem například na víkend do kempu pod stan nebo do chatky. Moderní jsou i cyklovýlety.

„Školy začínají objevovat i náš Offpark v Sušici, kde využívají našeho lanového centra, ale i koloběžek, paintballu a nebo raftů. Co se týče lanového centra, máme zde jak centrum dětské, pro děti do 140 cm, tak centrum pro starší děti a dospělé. Děti by si svých výletů měly užít a my jim to nabízíme za výrazné slevy," informovala pracovnice sušického Offparku Lucie Gregorová.

Školní výlety i přes snahy pedagogů a rodičů pořídit je co nejlevněji zůstávají pro některé rodiny finančně nedostupné.

„Bývá to hodně těžké. Mám dvě děti a začátek i konec školního roku tak pro mě bývá hodně složitý. A to do toho nepočítám další akce během roku, na které musíme přispívat a nebo je plně hradit. Když peníze nejsou, bohužel dítě na výlet nejede," potvrdila maminka Marta Kastnerová ze Sušice.

Kolik to stojí

Vstupné na tradiční výletová místa pro děti a mládež
Karlštejn 110,-
ZOO Plzeň 90,-
Hluboká nad Vltavou 80,- Hrad Rabí 50,-
Hrad Velhartice 30,-
Rozhledna Bolfánek
u Chudenic 10,-
Lanové centrum – Offpark Sušice, 1 hodina 150,-
Chanovice skanzen 10,-
Bazén Kdyně 1 hod. 20,-