O několik desítek korun podražilo vstupné na památkách i služby autokempů na Klatovsku. Přesto se to na návštěvnosti v červnu nijak neodrazilo.
„Každoročně jezdíme do autokempu Hnačov. Jsme tam moc spokojeni. Je to už naší tradicí. Vždy se tam setkáme s přáteli. Zvýšení cen nám nevadí. Je to zanedbatelná částka která nám dovolenou určitě nezkomplikuje,“ říká Jiří Toman z Plzeňska.


Památkové objekty hlásí v červnu stovky lidí. „Za měsíc červen zatím navštívilo hrad Kašperk na Sušicku skoro čtyři tisíce návštěvníků. Šlo především o školní výlety a zájezdy seniorů. Občas se objevili i zahraniční turisté,“ říká kastelán Zdeněk Svoboda. Obdobně to vypadalo i na vodním hradě ve Švihově. „Denně přijíždělo několik autobusů. Abychom nápor turistů zvládli, museli jsme najmout brigádníky. Počasí zájezdům i výletům přálo. Teď před vysvědčením je klid, prázdninový nápor nám začne už 4. července, kdy chystáme tradiční dobývání hradu,“ říká kastelán Lukáš Bojčuk.
Vstupné na památkách oproti loňskému roku mírně vzrostlo. Na hradě ve Švihově zaplatí dospělý návštěvník za hlavní prohlídkový okruh 70 korun, což je o dvacet korun více než loni.


O pět korun podraží vstupné od 1. července i na Kašperku. Na počtu návštěvníků zdražení ale není znát.


První letošní návštěvníci se ubytovali i v autokempech na Klatovsku. V provozu jsou už všechna zařízení.


„Máme tady momentálně asi čtyři stany a obsazeny jsou zhruba čtyři chatky, pár karavanů. Jedná se především o stálou klientelu, která přijíždí každoročně,“ popisuje situaci v obecním kempu Valcha starosta obce Zavlekov Vladislav Vaňourek.


Na červenec hlásí obsazenost zhruba z osmdesáti procent všechna rekreační zařízení, srpen je zatím podle jejich provozovatelů slabší.
Ceny v autokempech oproti loňsku také mírně vzrostly. Důvodem je zvyšování cen energií, plynu, provozních nákladů a zvýšení daně z přidané hodnoty. Za chatku například na Valše zaplatíte 460 korun denně, za stan do 3 metrů 40 korun, nad 3 metry 60 korun plus poplatek 20 korun za každou osobu. Ceny jsou navýšeny o devět procent DPH.


„Od 1. června jsou v provozu i tři venkovní bazény v Klatovech. Za dobrého počasí jsou veřejnosti přístupné ve všední dny od 12 do 20 hodin, o víkendu už od 10 hodin dopoledne,“ informuje pracovnice Jana Kroupová.


Podle hygieniků jsou na Klatovsku dobré podmínky ke koupání v celé řadě koupališť. Zkontrolována jsou zařízení v Kolinci, Strážově, na Hnačově, na Valše a ve Velharticích. Tam všude je voda vhodná ke koupání. Kontroly čekají ještě v nejbližší době zařízení v Dolanech, Žihobcích, Sušici, Nýrsku nebo v Běšinech.


Vadí vám zvýšené ceny vstupného? Napište nám názor do diskuze.