„Soutěž pořádáme vždy po nějakém čase, protože se o pořadatelství střídáme s ostatními školami. Už se nám povedlo, že jsme zde měli i celostátní kolo. Páteční soutěž se skládala z teoretické a praktické části a byli hodnoceni jednotlivci a družstva. Domácí tým není v soutěži hodnocen," sdělil ředitel SOŠ a SOU Sušice Jaromír Kolář.

„Například v soustružně dělali čep, v kovárně skobu, v opravářské části seřizovali vstřik a ventily. V teoretické části byl poznávací test jehož součástí bylo padesát věcí, u kterých museli žáci poznat, o co jde. Dále na ně čekal vědomostní test. Byla to pro ně příprava na závěrečné zkoušky, které mají v červnu," doplnil zástupce ředitele pro praktické vyučování Jiří Houtke.

Některé disciplíny v půlhodinovém limitu zvládli hravě, u složitějších byl limit akorát. „U seřizování vůlí ventilů se sleduje pracovní postup, zda se používají správné pomůcky a pak samozřejmě zda je vše seřízeno tak, jak má. Zatím jim to jde dobře," zhodnotil porotce Miloslav Gregor.

Po splnění všech disciplín přišlo na řadu vyhodnocení. Nejlépe se vedlo domácím, ale jelikož nebyl tým hodnocen zvítězily Kralovice. Na druhém místě byl Horšovský Týn a třetí místo obsadily Horažďovice. Mezi jednotlivci se nejlépe dařilo Jiřímu Vacíkovi z Kralovic. Druhým nejlepším byl Martin Pichlík z Horažďovic a třetí Peter Láhký z Horšovského Týna.

Ani v dalších ročnících nebude mít sušická škola o soutěžící nouzi. Zájem o obor opravář zemědělských strojů je podle ředitele velký. „Ročně máme kolem dvaceti žáků. Co se týká technických oborů, tak je o ně největší zájem. Je to i tím, že jde žáci získávají řidičský průkaz na traktor, osobní automobil a nákladní vůz a svářečské průkazy," dodal Kolář.