Čtyři desítky kilometrů daleko a navíc den strávený na cestách. To hrozilo obyvatelům Horažďovicka, pokud by jim zavřeli tamní pobočku katastrálního úřadu.


„Do konce letošního roku žadné rušení naší pobočky nehrozí. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet v roce 2009,“ potvrdila včera Deníku ředitelka Katastrálního úřadu v Horažďovicích Ladislava Havlová s tím, že na pobočce je zaměstnáno osm pracovníků. Ti by v případě rušení pobočky přešli do Klatov.


První úvahy o rušení některých poboček katastrálních úřadů v celé republice se objevily vloni v listopadu. „Zpracováváme důkladnou analýzu a teprve pak podáme konkrétní návrhy na Český úřad zeměměřičský a katastrální do Prahy,“ uvedl tehdy zástupce ředitele Katastrálního úřadu v Plzni Vladimír Grössl.


Zrušení instituce by přineslo komplikace nejen Horažďovickým, ale hlavně lidem z okolních obcí. Všichni by museli začít jezdit do čtyři desítky kilometrů vzdálených Klatov. „Na katastrální úřad jezdíme poměrně často. Jde o výpisy, různé snímky, hlavně v souvislosti se zpracováním územního plánu obce. Ještě donedávna jsme měli spoustu vyřizování s podklady pro výstavbu obchvatu Chanovic,“ uvedl starosta Chanovic Petr Klásek, který je rád, že pobočka katastrálního úřadu v Horažďovicích i přes avíza o rušení stále funguje. „Pro 65 obcí, včetně těch nejmenších, čítajících zrhuba 15 tisíc obyvatel, by zrušení úřadu bylo krokem zpátky,“ domnívá se Klásek.


Katastrálního úřadu využívá v hojné míře také veřejnost. „Čerpám odtud spousty zajímavých informací a podkladů,“ uvedla kronikářka Božena Behenská z Pačejova. Dojíždění do Klatov, kde je nejbližší pobočka katastrálního úřadu, je náročné hlavně časově. „Například ráno musíte vyjet v 6.15 hodin z Chanovic a vrátíte se nejdříve ve tři hodiny odpoledne,“ dodal Klásek.