Katakomby v Klatovech by v budoucnu neměly být jen místem, kde si lidé prohlížejí mumie, ale expozicí přibližující období baroka, působení jezuitů ve městě a školský systém tehdejší doby. Na projekt město Klatovy ve spolupráci s občanským sdružením Klatovské katakomby chce získat finanční prostředky z Evropské unie.

„Projekt by vyšel na přibližně 15 milionů korun a ještě letos bychom o peníze rádi požádali z Regionálního operačního programu,“ potvrdil Deníku starosta Klatov Rudolf Salvetr.

„Samozřejmě základem zůstanou vystavené mumie. Nicméně v dalších místech, která chceme veřejnosti zpřístupnit, bychom rádi připomněli například tradici středoškolského vzdělávání, protože asi málokdo ví, že jezuité v Klatovech provozovali zdejší gymnázium od roku 1636, nikoliv až od roku 1812, kdy se datuje založení světského gymnázia,“ upřesnil k projektu Václav Chroust z občanského sdružení Klatovské katakomby.

V současné době je vyhlášeno výběrové řízení na poradce, který by žádost o evropské peníze sestavil. „Hledáme rovněž architekta, který by navrhl vzhled exteriérů i interiérů,“ dodal Chroust.

Návštěvníci katakomb se po renovaci památky mohou těšit na zajímavé historické texty, které sestavuje tým pod vedením Ivany Čornejové ve spolupráci s římským archivem jezuitů. „Chybět nebude ani moderní technika, zejména trojrozměrné předměty či počítače, jejichž prostřednictvím bude možné prohlédnout si grafy, mapky, dokumenty. Toho by mohli využívat nejen návštěvníci a studující mládež ale i badatelé,“ upřesnil Chroust.

„Barokní lékárna je delší dobu zavřená, teď ještě katakomby? Pokud nebude modernizace trvat dlouho, pak jsem pro. Je to památka, která láká tuzemské návštěvníky, zahraniční se zajímají o lékárnu, Černou věž a podobně,“ říká turistický průvodce z Klatov Karel Hájek.