„Otevíráme o prvním dubnovém víkendu, a tak máme před sebou ještě spoustu práce. U nás se totiž musí připravit téměř dvacet místností a prostor, kterými návštěvníci našeho hradu v obou prohlídkových okruzích procházejí. K tomu se musí připravit také toalety, výstavní prostory a pokladna,“ říká kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk.

„Není to vůbec jednoduché. V celém objektu se musí vyčistit okna a podlahy, musí se vysát pavučiny a prach, naleštit a ošetřit nábytek, zbraně, brnění i textilie. Na to vše se používají speciální přípravky,“ pokračuje další hradní zaměstnankyně Lucie Stoklásková.

Úklid na památkových objektech nezačíná ale měsíc před sezónou.

„Téměř tři měsíce jsme čistili nádobí z hradní černé kuchyně, což nám dalo hodně zabrat. Teď bojujeme také s holuby, kteří si náš hrad oblíbili a dělají nám zde na vnitřním nádvoří doslova paseku,“ dodává Stoklásková.

Téměř dvacet milovníků historie a příznivců starého Czernínského zámku v Chudenicích jezdí pravidelně pomáhat s přípravou této památky na novou turistickou sezónu. Jedna z takovýchto brigád se uskuteční i o blížícím se víkendu.

„Nenecháváme ale vše na poslední chvíli. Už nyní máme zámek od zimovaný a je zaplynován proti hmyzu,“ vysvětluje kastelánka zámku Miroslava Žáková.
„O víkendu, až přijedou brigádníci, se musí napastovat podlahy, vyčistit okna, nábytek, nádobí. Musí se vyvézt i suť ze stavebních prací , které byly spjaty s rozšířením expozicí. Víkend v takovém počtu lidí na úklid zámku stačí. I u nás otevřeme o prvém dubnovém víkendu,“ dodala Žáková.

Plno práce mají i na největší české hradní zřícenině – hradě Rábí.

„U nás je to sice jednodušší, protože kromě archeologické expozice zde nemáme žádný hradní nábytek a vybavení, o to více ale máme práce s údržbou areálu. Musíme vyčistit cesty, shrabat trávu, opravit pobořené zdi, odstranit náletové dřeviny. Mění se různé cedule, návštěvní řád a propagační nástěnky, jelikož pro letošek zdražujeme vstupné,“ uvedl kastelán Karel Broža.