Návštěvu až z exotického Istanbulu přivítala minulý týden kašperskohorská základní škola. V rámci již započaté spolupráce mezi Adnan Kahveci school v Istanbulu a ZŠ, ZUŠ a MŠ v Kašperských Horách přijelo pět tureckých učitelek. Ve čtvrtek navštívily sušickou ZŠ Lerchova ul., v pátek potom základní školy ve Strašíně a v Kašperských Horách. Kašperskohorští šesťáci si připravili krátké místní pověsti v angličtině, které sehráli ve vlastnoručně vyrobeném papírovém divadle s papírovými loutkami, sedmáci se pochlubili projektem o České republice.

Položila jsem učitelkám pár otázek:

Jaký je váš první dojem z České republiky (všechny zde byly poprvé)?

Je zde všude hodně zeleně, to nás zaujalo již při pohledu z letadla. Města jsou čistá, upravená, s velkým smyslem pro estetiku, ne jen pro užitek. Moc hezké jsou budovy ve městech i na vesnicích. Jsou tu ale i stejné věci jako u nás, například McDonald´s nebo Ikea. Cítíme, že zde máte velký respekt k národní historii. Co se týče turismu, je škoda, že v malých městech nemáte žádné nápisy v angličtině. Oproti Turecku to zde není tak zaplněné lidmi, to je u nás velký problém, obzvláště mnoho je u nás mladých lidí a dětí, v naší škole je okolo 1800 dětí. Zde máte problém úplně opačný.

Co říkáte našim školám?

Hlavní rozdíl kromě velikosti vidíme v tom, že zde mají větší vliv na chod školy učitelé a ředitelé, kteří stanovují jasná pravidla a žáci je dodržují. U nás to jsou někdy více samotní žáci a jejich rodiče, kteří přijdou do školy, něco chtějí a ředitel jim vyhoví. Dalším rozdílem je, že u nás musíme mít jako učitelky oblečení podle přísných předpisů, do roku 2000 to musely být dokonce sukně, nyní jsou to speciální vyžehlené kalhoty, neexistuje jít do školy v džínách. Učitelé nesmí mít vousy, povolený je pouze knírek.

Jaký byl důvod vaší cesty do České republiky?

První důvod byl poznat vaši kulturu a váš systém vzdělávání. V průběhu započaté spolupráce s vaší školou se již objevily věci, které nám nebyly jasné, protože jsme vůbec neznaly vaše prostředí. Nyní budeme moci spoustu věcí našim žákům vysvětlit. V naší škole například musí žák platit za fotokopie, takže není tak jednoduché dávat jim pracovní listy. Musí také projít každé pololetí třemi testy, evaluační systém je přesně daný. Peněz ve školství moc není, částečně také kvůli problémům s terorismem na východě země, takže stát investuje více do armády.

V čem vidíte přínos společného projektu s naší školou?

Rozhodli jsme se společně s vámi pro téma „Zdravý životní styl“. První velký rozdíl vidíme v životním prostředí – vaše je velmi krásné a zdravé, všude příroda, u nás je to velkoměsto. Jsme zvědavy, jak to uvidí naši žáci, doufáme, že si uvědomí, jak je příroda důležitá. Doufáme, že vašim žákům projekt pomůže více se otevřít a nebát se mluvit, zdá se nám, že naši žáci chtějí více mluvit anglicky a také se chtějí naučit něco česky. Ale možná měli vaši žáci před námi ostych, protože jsme učitelky.

Jiřina Helíšková, ZŠ Kašperské Hory