Po svém vzniku byla tato stanice pod kódovým označením KHC zařazena do světové sítě seismických stanic a podle statistiky mezinárodního seismologického centra ISC ve Velké Británii zaregistrovala v období 1964 – 1989 nejvíce seismických jevů ze všech stanic světové sítě a tak zařadila k nejcitlivějším stanicím vůbec.
„Seismická stanice v Kašperských Horách byla zřízena v roce 1960 na základě výsledků výzkumu seismického neklidu v českých zemích původně k doplnění ústřední seismické stanice Geofyzikálního ústavu v Průhonicích u Prahy. Kritériem pro umístění nové stanice právě do oblasti Kašperských Hor byl malý seismický neklid, dobré podloží a nepřítomnost velkých staveb. K 1. lednu 1960 bylo vydáno povolení ke stavbě a v květnu téhož roku byla již stanice uvedena do provozu,“ popsal počátky stanice historik Muzea Šumavy Kašperské Hory Vladimír Horpeniak.
Kašperskohorská seismická stanice se nachází v údolí Zlatého potoka v lokalitě Mlýn na rybníce (Weihermühle). Přístroje zaznamenávající kmity půdy – seismometry jsou uloženy ve štole Kristina, která tu zbyla po dolování zlata. Zesílené signály zaznamenané seismometry se přenášejí kabely do registrační místnosti se záznamovými přístroji ve zvláštní budově. Vyhodnocené seismogramy se pak předávají pravidelně do mezinárodních datových center, kde se určují základní údaje o jednotlivých zemětřeseních.
„Velkou zásluhu o rozvoj a chod této seismické stanice měl kašperskohorský občan Bohumil Bartizal, který tam pracoval přes dvacet let. Po celou dobu existence stanice se o provoz a interpretaci záznamů starají už dvě generace rodiny Bartizalovy, v současné době Jana Bartizalová,“ dodal Horpeniak.
(dk, vh)