Vše odstartoval průvod okolo náměstí, kde se představila již historická policejní auta a jeden motocykl, doplnila je skupinka rozverných cikánek a ke všemu vyhrávali Kůrovci. „Jezdím sem do Kašperek ráda, je tady krásně. Slavnosti jsou zajímavé, hodně se toho děje a letos je i hezky, takže to nemá chybu,“ řekla jedna z návštěvnic Jana Pěchotová z Plzně.

Během slavnostního zahájení byl udělen titul Osobnost města Leante Janderové, která se v Kašperských Horách narodila v roce 1930. Je velkou pamětnicí, neměla jednoduchý život a navázala také přátelství s partnerským městem Kašperských Hor Grafenau, kde má mnoho přátel.

Dalšími osobnostmi se stali všichni, kteří pomáhali během koronavirové pandemie. Starostka Bohuslava Bernardová jim poděkovala.

Na slavnosti se dostavili i herci z televizního seriálu Policie Modrava. Zavzpomínat přijela Jaroslava Stránská, Jan Monczka a Stanislav Hybler. Všichni přiznali, že se Šumava stala jejich srdeční záležitostí. „Vždy už ve mně bude takový malý Šumavák,“ řekl Hybler.

Pestrý program plný divadla a hudby trval až do večerních hodin.