VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kašperské Hory vyhlásily sbírku na kostel

Kašperské Hory – I za pomoci veřejné sbírky, kterou vyhlásilo na letošní rok, se město Kašperské Hory snaží sehnat peníze na opravu kostela sv. Markéty na tamním náměstí.

25.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Kojan

Na podzim 2010 byla dokončena celková rekonstrukce kašperskohorského náměstí za více než padesát milionů korun a stav kostela, jehož fasáda byla opravována naposledy na počátku devadesátých let minulého století, tak o to více „vyniká“.

„Pokud má být náměstí pěkné jako celek, nemůžeme se nečinně dívat na jeho dominantu a nehledat možnosti, jak jí dodat důstojné podoby. Na stavu kostela se samozřejmě podepisují i naše klimatické podmínky. Nejhůře vypadá kostelní věž, ve velmi špatném technickém stavu jsou například i všechna okna, která pravděpodobně pocházejí ještě z doby přestavby kostela v roce 1883. V současném stavu stavby byl rozpočet stavebních a restaurátorských prací nutných k jejímu zvelebení předběžně vyčíslen na více než devět milionů korun. Z iniciativy lidí, kterým není stav této památky lhostejný, už byl vypracován projekt celkové obnovy vnějšího pláště kostela včetně oken a všech kamenných ozdobných prvků, který dostala farnost darem,“ vysvětlila starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Sbírka

Kostel je majetkem církve, která si ovšem opravu v takovém rozsahu nemůže dovolit. „Římskokatolická farnost finanční prostředky v takovém rozsahu rozhodně nemá, proto jsme se rozhodli využít všechny regulérní možnosti a napomoci ke shromáždění potřebných peněz. Kromě snahy o získání státní podpory, příspěvku církve a podpory z rozpočtu města jsme se tedy rozhodli oslovit i občany a návštěvníky města a uspořádat veřejnou sbírku,“ dodala Balounová.

Sbírku vyhlásilo město na rok 2012, příspěvky mohou dárci vkládat do pokladniček umístěných v informačním centru v budově radnice, v Parkhotelu Tosch a v kašperskohorském Muzeu Šumavy.

„Nepředpokládáme, že by se sbírkou podařilo získat podstatnou část potřebných peněz, budeme samozřejmě hledat cesty, jak získat finance i z jiných zdrojů,“ doplnila starostka.

Kostel sv. Markéty na náměstí v Kašperských Horách je gotická trojlodní bazilika z poloviny 14. století, původně byl zasvěcen sv. Linhartovi. V roce 1883 byl přestavován, tehdy přibyla i padesát metrů vysoká věž. Interiér je většinou barokní z 18. století, rozměrný hlavní oltář pochází z roku 1720.

Církevní památky

S opravami církevních památek město pomáhalo už dříve v rámci programu regenerace městských památkových zón, který vyhlašuje ministerstvo kultury. Tento program totiž umožňuje na rozdíl od jiných dotačních programů investovat i do opravy objektů, které nejsou majetkem žadatele. Město se tak výrazně finančně podílelo na opravě venkovního schodiště kostela sv. Markéty, financovalo statické zabezpečení a odvodnění kostela Panny Marie Sněžné nebo opravu části fasády kašperskohorské fary.

Autor: David Kojan

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tisícího zaměstnance Jakuba Vobroučka (druhý zleva), přivítali vedoucí personálního oddělení Martina Vyčichlová a jednatelé Roland Dimbath (druhý zprava) a Václav Nováček.

Rodenstock vítal tisícího pracovníka

Prvňáci ze ZŠ Hlavňovice.
3

Naši prvňáci ze ZŠ Hlavňovice, ZŠ Běšiny a ZŠ Bolešiny

Andrea Nushartová je na prsařské stovce mezi 11letými nejlepší v ČR

Klatovy – Početné zastoupení měl Plavecký klub TJ Klatovy na nejvyšších podzimních republikových soutěžích v plavání žactva, které se konaly začátkem prosince na různých místech České republiky.

Domažlicko a Klatovsko musí přeladit příjem HD kanálů České televize

Čerchov – Ve čtvrtek 14. prosince dojde k přeladění kmitočtů, na kterých z Čerchova na Domažlicku a stanoviště Klatovy-Doubrava vysílá digitální multiplex RS7 (Regionální síť 7), jehož prostřednictvím diváci ladí v pozemním vysílání kanály České televize ve vysokém rozlišení (HD).

FOTO: Klatovští hokejisté podlehli Žihadlům

Klatovy – V předehrávce 23. kola 2. ligy, skupiny Střed nestačili v úterý hokejisté Klatov na Moravské Budějovice a po dvou výhrách si doma připsali porážku 2:4.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT