Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nedávno průzkum odmítlo, ale dvě ze tří firem se odvolaly a podaly rozklad. „Kraj jednoznačně říká, že se na Šumavě zlato těžit nebude," řekl ČTK po schválení zastupiteli náměstek hejtmana a poslanec Josef Bernard (STAN).

„Je s podivem, že jednou za čas se vždycky objeví úvahy o tom, že by se mohla obecně obnovit těžba zlata na Šumavě. Považoval jsem za velmi důležité, aby zastupitelstvo dnes jednoznačně deklarovalo, že s něčím takovým nesouhlasíme. Pro nás je Šumava přírodní klenot, hlavní turistické místo kraje a zásobárna vody, které si nesmírně vážíme," uvedl Bernard.

Stanovisko nyní náměstek hejtmana oznámí ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi (KDU-ČSL). „Myslím si, že v rozporu nebudeme, protože i ministerstvo (MŽP) zamítlo v prvotní fázi tento záměr. Budu pana ministra podporovat v zastupitelstvu kraje i ve Sněmovně," uvedl.

Obžalovaní před klatovským soudem.
Dívka musela žít v boudě. Soud poslal za týrání nevlastní rodiče do vězení

Bernard potvrdil, že dvě ze tří neúspěšných firem podaly k MŽP rozklad. „Budou to zkoušet samozřejmě dál, ony si nás i obcházejí. Ale my tuto těžbu nepřipustíme," uvedl. Podle něj nebude kraj ani jeho obce rozlišovat, zda jde o žádost státní firmy Diamo nebo nadnárodního koncernu nebo kohokoli jiného. Řada zájmových lokalit se prolíná a jsou velmi komplikovaně vymezované. „Pro nás obecně je nejlepším stanoviskem: Na Šumavě jako takové těžba zlata nebude," dodal.

„Za negativní stanovisko kraje velmi děkují město Kašperské Hory, obce Nezdice i město Rabí, kde se zkouší těžit deponovaná hornina ze štoly Naděje (z dřívější průzkumné těžby zlata ve štole Naděje v Kašperských Horách)," řekl krajský zastupitel Pavel Javorský (ANO) z nedaleké Sušice. Všechny vydaly negativní stanoviska.

Podle Javorského pondělní usnesení zevrubněji vymezilo aktuální zájmové území průzkumu a těžby o přírodní park Kašperská vrchovina, kde firmy chtějí zkoumat dvě lokality a další dvě jsou v CHKO Šumava u Kašperských Hor. „Kraj nesouhlasí s průzkumem, ani s těžbou v žádné z lokalit, ale Západočeská geologická a Diamo podaly rozklad u MŽP. Napadají jeho rozhodnutí a chtějí těžit a chtějí povolení," uvedl. Dále se podle Javorského snaží předvést jejich údajně ekologickou těžbu v bývalém lomu u Rabí, jehož zastupitelstvo jednohlasně odmítlo, aby se tato hornina ze štoly Naděje po desítkách let deponování znovu těžila.

Osvěžovna u pramene Řezné pod Pancířem.
Osvěžovna pod Pancířem rozjela druhou sezonu, už je opět naplněno

„Náměstek Bernard dnes dostal od zastupitelstva jasný mandát a může jednat za kraj a obce na ministerstvu životního prostředí," řekl Javorský. Zastupitelé usnesením reagovali na podněty velkého počtu občanů a sympatizantů Šumavy i zastupitelů kraje. „V Kašperských Horách je jasný odpor. Zastupitelstvo průzkum i těžbu odmítlo, aktivuje se spolek Šumava nad zlato (založený občany před 30 lety), který rozkrývá vlastnické struktury firem (které o průzkum požádaly), což teď zveřejní v Kašperskohorském zpravodaji," řekl.

Podle starosty Kašperských Hor Jana Voldřicha (Kašperky pro Život) byly na MŽP podány čtyři žádosti o povolení průzkumu možné těžby zlata a wolframu. Pro území jižně od města žádaly firmy GEOMIN s.r.o., Západočeská geologická s.r.o. a Diamo. Západočeská geologická usiluje ještě o lokalitu Ždánov, severně od Kašperských Hor, kde je účastníkem i obec Nezdice. MŽP ani jedné žádosti nevyhovělo, Západočeská geologická a Diamo se odvolaly a rozhodne rozkladová komise MŽP.

Území v okolí Kašperských Hor a Nezdic je poddolované od středověku. Průzkumné práce tam v letech 1982 až 1992 prováděla Geoindustria a od 1994 do 1996 TVX Bohemia důlní, za níž stáli kanadští těžaři.