Bernardová v čele kandidátky sdružení nezávislých kandidátů Nové Kašperské Hory získala nejvíce hlasů ze všech kandidátů i v říjnových komunálních volbách, Sdružení Nové Kašperské Hory obsadilo v patnáctičlenném zastupitelstvu pět křesel.

Kašperské Hory byly s ustavujícím zasedáním na Klatovsku poslední, zpoždění zapříčinily dvě žaloby na komunální volby. „Jsem ráda, že krajský soud potvrdil výsledek voleb a že jsme nemuseli obtěžovat občany, aby šli k volbám ještě jednou, jako je tomu například ve Strakonicích,“ řekla Deníku Bernardová.

Na spolupráci se vítězné sdružení Nové Kašperské Hory domluvilo se sdružením Nezávislí se třemi mandáty, což stačilo na těsnou většinu osmi hlasů. Sdružení Kašperky pro život v čele s minulým starostou Petrem Málkem získalo čtyři mandáty a sdružení Pohoda v čele s dosavadním místostarostou Jaroslavem Chladou tři mandáty.

Vedoucí koalice z minulého volebního období tak v nynějším zastupitelstvu má pouze sedm hlasů. Neopakovala se tedy situace z předchozích komunálních voleb v roce 2014, kdy rovněž zvítězilo sdružení Nové Kašperské Hory v čele s Bernardovou a ziskem šesti mandátů, ovšem Kašperky pro život se sdružením Pohoda a celkovými devíti mandáty vítěze přehlasovaly. Nezávislí v roce 2014 nekandidovali.

Novým místostarostou Kašperských Hor se stal Miroslav Mäntl ze sdružení Nezávislí, vítězná koalice obsadila kompletně i radu města a kontrolní i finanční výbor. „Jednou z rolí opozice je kontrola těch, kteří provádějí exekutivní rozhodnutí. Což je nám znemožněno tím, že nemáme většinové zastoupení ve výborech. Komunální volby v Kašperských Horách skončily velmi těsným výsledkem, rozdíl není ani jedno procento, což znamená, že nás sedm zastupitelů zastupuje padesát procent voličů, a hlas těch padesáti procent voličů tak vyšel v podstatě nazmar. Protože jejich zástupcům není umožněno, aby plnohodnotně vykonávali úlohu, kterou od nich voliči očekávají. Bojím se toho, že to do příštích voleb část voličů odradí, a volební účast bude opět o něco nižší,“ okomentoval za Kašperky pro život v závěrečné diskuzi obsazení výborů Zdeněk Svoboda.

„My jsme spolu jednali, do každého výboru jsem jim nabízela po jednom členovi, oni chtěli dva. Pak přišla i SMSka, že chtějí výbory celé. Možnosti vybrat jednoho člena výboru nevyužili. My jsme v minulém volebním období také v žádném výboru neměli zástupce, přestože nás v zastupitelstvu sedělo šest,“ reagovala Bernardová, k čemuž Svoboda ještě doplnil, že Nové Kašperské Hory ani žádného člena výboru mít nemohly, protože tehdy žádného nenavrhly.

V nejbližší době se nové vedení města podle Bernardové soustředí na seznámení se s aktuálními investičním akcemi, rozpočet budou Kašperskohorští schvalovat až začátkem příštího roku. „Budeme fungovat v rozpočtovém provizoriu jako každý rok, rozpočet schvalujeme až v únoru,“ uvedla Bernardová.