O vyjmutí svých téměř pěti tisíc hektarů lesa z Národního parku Šumava bude žádat město Kašperské Hory. Rozhodli o tom na svém zasedání tamní zastupitelé, kteří ve středu na neformálním setkání s občany na kašperskohorském náměstí své rozhodnutí vysvětlovali.

„Rozhodnutí je správné, schvaluji jej. Ale už to měli udělat dávno, nejméně před deseti lety, a nenechat městské lesy ničit,” podpořila zastupitelstvo jedna z návštěvnic akce na náměstí Rosálie Kortusová z Kašperských Hor. Kladné byly i reakce dalších oslovených návštěvníků. „Jsem stoprocentně pro. To, co se děje v parku, je vražda lesa, k tomu se nedá říci nic jiného,” rozhořčil se Jindřich Ešner z Kašperských Hor.

Kašperskohorské přijel podpořit i František Häusler z Rejštejna, kterému patří 3,5 hektaru lesa ve Zhůří u Horské Kvildy. „Od orkánu Kyrill nám kůrovec z parku zničil už jednu třetinu lesa. Já, jako majitel hospodářského lesa, mám ze zákona povinnost kůrovcem napadené stromy kácet, takže nakonec to dopadne tak, že svůj les budu muset vykácet celý. Třikrát už jsem žádal o směnu lesa, naposledy letos v březnu, kdy mi to podepsal i ředitel parku Jan Stráský, ale bezvýsledně. Napsali mi, že směna se provádí pouze z důvodu ochrany přírody. Takže dnes jsem přijel, protože chci podpořit ochránce zeleného lesa,” řekl Deníku Häusler.

Národní park Šumava byl vyhlášen vládním nařízením v roce 1991. „Požadujeme vynětí za současného právního uspořádání, tedy změnu nařízení vlády, a pokud bude schválen zákon o národním parku, nechceme, aby tam naše lesy byly zahrnuty. Škod v našich lesích už je dost a po dvacetiletých zkušenostech si myslíme, že už to lepší nebude,” vysvětlila důvody rozhodnutí starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Město si chce zároveň nechat zpracovat studii, která by vyčíslila ztráty na městském majetku za dobu fungování národního parku. „Ještě před vznikem kůrovcové kalamity po vichřici v roce 2007 jsme počítali, že ročně přicházíme zhruba o deset milionů korun, v současnosti to bude kvůli kůrovcovým těžbám podstatně více,” doplnila Balounová.

Správa Národního parku Šumava (NPŠ) tvrdí, že se křivdy z minulosti snaží napravovat. „Správa NPŠ pečuje jako dobrý hospodář o Šumavu jako celek a doufá, že zůstane celistvá i nadále. Odstředivé tendence Kašperských Hor nás samozřejmě mrzí a snažíme a do budoucna se je budeme snažit eliminovat. Současné vedení správy parku se snaží napravit všechny křivdy z dřívějších let, které k tomuto kroku Kašperské Hory vedou. Nejdůležitější je naše snaha o to, aby kůrovec již neohrožoval nemovitý majetek Městských lesů Kašperské Hory. Jejich ředitel nás například vyzval k asanaci kůrovcové kalamity Na Ztraceném a my jsme se po celé prázdniny snažili všemožně vyhovět,” uvedl mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek.

Město nicméně doufá, že svůj záměr prosadí. „Věříme, že poslanci přihlédnou k tomu, že tady určité oprávněné nároky jsou,” uzavřela Balounová.