„Pokud se chystáte na závěr tohoto roku na Šumavu, přijeďte zažít zimní atmosféru jediného šumavského hradu Karla IV.," říká kastelán hradu Zdeněk Svoboda.

Novinkou zimního programu na Kašperku je nová oživená procházka hradem nazvaná „Objevení tajemství". Je to také poprvé, kdy se zasvěcenými průvodci návštěvníků při procházce hradem stanou dva nejlepší šašci Karla IV. Francois Kujona a Jürgena Spiegel Niegel. „Zakladatel hradu, římský císař a český král Karel IV. vyslal tyto veselé a výřečné chlapíky, aby na hradě Kašperku objevili tajemství, o kterém se dočetl v jedné prastaré listině. Jaké zajímavé předměty lze na hradě nalézt a jaké tajemství ukryté v hradních zdech nakonec objeví šašci společně s návštěvníky hradu? O tom se přijďte přesvědčit osobně. Veselé putování hradem je vhodné pro malé i velké návštěvníky a začíná vždy od 11, 12.30, 14 a 15.30 hodin," zve Svoboda.

„Připraveny jsou také standardní prohlídky hradu zaměřené především na zimní život středověkého hradu nazvané „Zimní čas na středověkém hradě". Návštěvníci se při procházce zimním hradem dozvědí zajímavé informace o způsobech vytápění a zateplování, jaké povinnosti měli obyvatelé hradu či jakou zábavou si krátili čas. Na konec vystoupají až do 650 let staré střechy, do unikátní cihlové helmice, odkud se jim nabídne jedinečná vyhlídka na zimní Šumavu s jejími krajinnými dominantami. Prohlídky budou začínat cca každých 30 minut, poslední prohlídka začíná vždy v 15.45 hodin," dodal Svoboda.