„Hlavně doufám, že se nám během nočních prohlídek neobjeví nějaká bytost, která nebude ve scénáři,“ smál se kastelán Zdeněk Svoboda při popisování novinky, kterou na letošní sezonu připravuje hrad Kašperk. Kromě nočních prohlídek se návštěvníci hradu mohou těšit i na interaktivní prohlídky, divadelní spolek Kašpar nebo skupinu Romantika.

„Víme, že o noční prohlídky je zájem, takže jsme se rozhodli, že to letos v polovině srpna zkusíme také. Kašperk bývá označován za nejstrašidelnější hrad v Čechách a váže se k němu spousta pověstí, někdy značně drsných. Noční prohlídky budou spojením noční atmosféry hradu a pověstí, určitě se několik bytostí nebo historických obyvatel hradu během prohlídky objeví,“ popsal letošní novinku Svoboda.

Speciální prohlídky

Interaktivní prohlídky, při kterých si mladší děti vyzkouší výchovu dvorní dámy nebo mladého rytíře a starší se stanou staviteli hradu, byly novinkou loňské sezony.

„O tyto prohlídky byl velký zájem mezi rodiči s dětmi i školními výpravami, takže s několika vylepšeními budou pokračovat i letos. Na motivy prohlídky pro starší děti „Staň se stavitelem hradu“ chceme zařadit, pokud to stihneme, tak už v květnu, i speciální prohlídky, při nichž se návštěvníci dozvědí více o stavební historii hradu než při klasické prohlídce. V tomto směru je výhodou, že Kašperk je něco mezi zříceninou a hradem, z pozůstatků architektury lze totiž číst jako z knihy, a hrad tak pro tyto návštěvníky získá další zajímavou vypovídající hodnotu,“ vysvětlil kastelán.

Divadlo

Na Kašperku nezapomínají ani na zábavu a kulturu. S představením Kašperští loupežníci vs. Skřítkové se v polovině července představí skupina scénického šermu Romantika, na začátku srpna přijede s představeními Černé mléko a Norway Today Divadelní spolek Kašpar, který v předchozích sezonách zaplnil palácové nádvoří představením Richard III. a Hamlet.

„Loni jsme se na představení Hamlet chystal, bohužel jsem už nesehnal lístky. Takže pokud letos zase na Kašperku divadlo bude, zajistím si je včas a určitě vyrazím,“ těší se na divadlo v netypických divadelních prostorách zříceniny hradu Václav Vítek z Klatov.

Hrad Kašperk otevře své brány už o Velikonocích. V sobotu a v neděli nabídne svým návštěvníkům kromě klasických prohlídek a interaktivních prohlídek pro děti i představení Velikonoční šaškování s Jaroslavem Zábranským a Radovanem Vackem ze skupiny Romantika, které navazuje na úspěšné zimní představení Pasování na hraběte Údolí bláznů.

Investice do oprav

Podobně jako v minulých letech se Kašperk letos dočká také různých oprav. „Letos se budeme věnovat východní věži, půjde hlavně o opravy vnějšího pláště jižní a západní stěny,“ informoval Svoboda. Opravy by se měly dočkat i zbytky předsunutého opevnění Kašperku, Pustý hrádek. „Budu žádat o grant z Dispozičního fondu EU na stavbu nového přístupového schodiště a vyhlídkové plošiny. Důvodem je pohodlnější přístup i to, aby turisté nechodili po zbytcích zdiva, které jsou tak dále narušovány. Chtěli bychom také zakonzervovat a zvýraznit zbytek obvodové zdi na severní straně pevnůstky podle historické fotografie, která se dochovala ze čtyřicátých let minulého století,“ doplnil Svoboda.