Veletrh se koná od 10. do 13. února na pražském Výstavišti, loňského ročníku se zúčastnilo 690 vystavovatelů ze 47 zemí a navštívilo jej 32 tisíc návštěvníků.

„V letošním roce máme výročí spojené s kašpersko horskou větví Zlaté stezky, neboť písemné prameny potvrzují, že v roce 1361 byl uveden do provozu hrad Kašperk, jehož posádka měla kromě ostrahy hranice s Bavorskem a ostrahy zlatých dolů za úkol i zajišťovat bezpečný provoz na této nově zbudované komunikaci. Právě k výročí Zlaté stezky a také k dvacetiletému výročí partnerství s městem Grafenau v Bavorsku je v Kašperských Horách i v partnerském městě připraveno mnoho zajímavých kulturních i společenských akcí. Celý program a dvouletý projekt vyvrcholí o posledním srpnovém víkendu v Kašperských Horách, kde se bude konat slavnostní velkolepý historický průvod historickým centrem města, který se pak přesune na louku, kde bude následovat velký turnaj rytířů na koních,“ popsal jednu z prezentací na veletrhu kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda.

Na veletrhu Holiday World se budou také prezentovat propagační materiály projektu „Šumavské trojhradí“. Jde o volné sdružení tří šumavských a pošumavských hradů Kašperku, Velhartic a Rabí. Výrobu nových informačních materiálů tohoto sdružení finančně podpořil Plzeňský kraj ze svého grantu na podporu venkovského cestovního ruchu.

„Aby se vystavovatelé z Kašperských Hor na veletrhu mezi velkými vystavovateli neztratili, zvolili jsme netradiční formu vlastní prezentace. Kromě velkoformátových fotografií a zástupců města v historických kostýmech bude dominantou stánku zvětšený funkční model astrologického přístroje nazývaného astroláb. Jde o starověký a středověký přístroj, který používali učenci k pozorování hvězd, určování zeměpisné polohy, orientace při cestování nebo například k sestavování horoskopu. Přístroj budou na veletrhu obsluhovat dva členové skupiny historického šermu Romantika v historických kostýmech a budou lákat účastníky veletrhu k návštěvě stánku Kašperských Hor a k účasti v jednoduché vědomostní soutěži, kde na vítěze čekají netradiční ceny,“ doplnil Svoboda.

Zvětšený model astrolábu z veletrhu si později budou moci prohlédnout i návštěvníci hradu Kašperk. Přístroj se totiž stane součástí nového prohlídkového okruhu.