„Jde o reliéf sv. Anny Samotřetí, který je kopií sochy, jejíž originál je pověšen v muzeu v Kašperských Horách. Původem je ale právě z naší kaple v Roku. V minulosti se do kaple někdo vloupal a ukradl ji. Následně byla nalezena, dostala se do rukou památkářů a pak byla přestěhována právě do muzea. My jsme nechali pro kapli vyrobit kopii,“ řekl Václav Blažek, který se o kapli stará.

O historii sv. Anny promluvil farář Adolf Pintíř a také historik Muzea Šumavy v Kašperských Horách Vladimír Horpeniak.

O návrat reliéfu do kaple se místní snažili mnoho let. „Poděkování patří městu, které nám finančně hodně pomohlo a nejen s tímto reliéfem. Investovalo i mnoho peněz do oprav kaple i opěrné zdi, tak se snažíme vše udržovat,“ poznamenal Blažek.

Hrad Kašperk je hojně navštěvovaný.
Hrad Kašperk chystá pestrou sezonu. V květnu přejdou provazochodci mezi věžemi

V kapli se kromě mší každoročně konají poutě, ale i koncerty. Před dvěma lety se tam poprvé uskutečnila také výstava fotografů. „Šlo o fotoobrazy Šumavy, které zde představilo 55 fotografů z celé republiky. Výstava se sem vrátí i letos, ale tentokrát tady své fotografie ukáže 53 autorů. K vidění budou od 9. července do 21. srpna, takže všechny srdečně zveme,“ dodal Blažek.