“Podle mého osobního názoru by bylo nejlepší, aby pokud bude podán nový návrh na povolení obnovy řízení, se věc projednávala před jiným krajským soudem,“ říká soudce. K tomuto názoru dospěl poté, co veřejnost a některá média zpochybňovaly objektivitu soudců plzeňského krajského soudu a vyslovovaly spekulace o jejich mafiánském propojení s policií. Není přitom bez zajímavosti, že soudce už při vynášení rozsudku upozorňoval na podivnou roli policie v celém případu. „Některé svědky – policisty – jsem opakovaně poučoval o trestních následcích křivé výpovědi. Podstatné rozpory ve výpovědích nebyly vysvětlitelné jen odstupem času,“ uvádí Polák.

O obnovení procesu se začalo letos mluvit v souvislosti s odposlechy mezi aktéry případu.

Jejich údajnou existencí se zabývá Inspekce ministra vnitra, a které údajně naznačují, že za vraždou stojí policisté. Kajínkova advokátka Klára Slámová zase podle MF DNES tvrdí, že získala nové důkazy v případu, které s vyšetřováním inspekce nesouvisejí. Podle ní by mohly přispět k osvobození odsouzeného. Je proto odhodlána během několika měsíců podat žádost o obnovu řízení.

Případ, který i po letech budí vášně a vyvolává řadu otázek, se odehrál 30. května 1993 v serpentinách nedaleko věznice na Borech v Plzni. Byl tam zastřelen majitel několika fittnes center Janda a jeho bodygard Julián Pokoš.

Podnikatel zemřel den před plánovaným zatčením, protože policie akci z dodnes uspokojivě neobjasněných důvodů odložila. Druhý Jandův ochránce, těžce zraněný Vojtěch Pokoš, jako jediný střelbu přežil. Později se stal korunním svědkem a za vraha označil před soudem právě Kajínka. Od té doby však svou výpověď nezopakoval a mlčí.

Motivem celé kauzy bylo podle šetření odstranění Jandy, který vydíral podnikatele Antonína Vlasáka a chtěl po něm peníze za hospodu v Kozolupech. Vlasák seděl spolu s Kajínkem na lavici obžalovaných a dostal za návod k vydírání nepodmíněný trest. Soudu se nepodařilo prokázat, že si vraždu objednal. Na lavici s nimi seděl i prostředník mezi Kajínkem a Vlasákem Alexandr Hegedüs, který dostal 22 měsíců nepodmíněně. Byli tam i policisté Jiří Kreuzer a Jan Mikeš. Obžaloba je vinila z ovlivňování svědků. Soud je však pro nedostatek důkazů viny zprostil. Svou roli v případě sehrál i další policista Jaroslav Kronďák, který údajně přesvědčil Jandu a jeho ochránce, aby na osudnou schůzku odjeli neozbrojení.

Soudce k většině diskutovaných otázek v rozhovoru zaujal stanovisko a objasnil i důvody, proč se k některým otázkám nemůže vyjádřit.

Rozhovor s Pravoslavem Polákem najdete v sobotním Klatovském deníku.