Chcete znát recept na zisk sto tisíc korun za pár minut? Je snadný. Najdete člověka bez peněz a pokud možno mdlého rozumu a slíbíte mu odměnu, pokud svým jménem uzavře úvěr. Pak ho přivedete do autobazaru či prodejny a on na falešný doklad o zaměstnavateli a pobírané mzdě, které mu dodáte, získá potřebnou půjčku. Tisíce mu seberete, strčíte mu do ruky pár stovek a vypaříte se. Když se po měsících či letech banka či úvěrová společnost začnou domáhat splácení, jste z obliga, protože úvěr uzavíral on a často už ani neví, jak se jmenujete.


Že se vám to zdá přitažené za vlasy a kdejaký už od pohledu sociálně slabý člověk nemůže získat stotisícový úvěr? Tak to se mýlíte. Vyšetřování policie ukazují, že takových podvodů byly na Klatovsku spáchány v posledních letech stovky a výše nesplácených úvěrů se pohybují v řádech milionů až desítek milionů korun.


Nyní už se ale ti, kteří úvěry podvodem získali, začínají dostávat v roli obžalovaných před soud. „Těchto případů je stále více,“ potvrdil místopředseda klatovského okresního soudu Jaromír Veselý. Právě před ním tento týden stanul 71letý Jan Ch. z Plzně, který si v autobazaru na Klatovsku půjčil prostřednictvím služby sporoservis 119 tisíc korun. Nesplatil ale ani korunu. „Tehdy mě kontaktoval jeden muž, jehož jméno si nepamatuji. Slíbil mi nějaké peníze, když s ním pojedu do autobazaru a uzavřu úvěr. Peníze jsem jako důchodce potřeboval, tak jsem s ním jel. Tam mi dali podepsat nějaké doklady, tak jsem je podepsal. Ani nevím, co v nich bylo. Od té doby jsem toho člověka neviděl a žádné peníze jsem nedostal,“ líčil u soudu šedovlasý děda, který přišel o hůlce. I když neměl ze „kšeftu“ ani korunu, může za mřížemi strávit až tři roky. A navíc by měl vše splatit. Podobných soudů budou v Klatovech minimálně desítky.

„Jen v tomto autoservisu bylo podle České spořitelny uzavřeno 76 problematických úvěrů, potenciální škoda dosahuje téměř 6,5 milionu korun,“ přečetl ze spisu Veselý. Kromě podvodných úvěrů v autobazarech řeší policie a soudy často i podvody v prodejnách elektro, kde lidé získávají nelegálně televizory a další zboží.


Přestože některé indicie naznačují, že se podvody dějí s tichým souhlasem (a možná i finančním zainteresováním) prodavačů a podnikatelů, kteří úvěry zprostředkovávají, zdá se, že jim žádný postih nehrozí. „Když někdo přišel, tak předložil potřebné doklady a zažádal o úvěr. Centrála banky nám dala nejpozději do hodiny elektronicky vědět, jestli s úvěrem souhlasí. My jsme pak s klientem uzavřeli smlouvu,“ uvedl před soudem majitel autobazaru. „Ti, kteří poskytují úvěr, se ničeho nedopouštějí,“ je přesvědčen i Josef Švec z klatovského okresního policejního ředitelství.