„Mohu naše dárce pochválit. Ne, že bychom někdy neměli nedostatek a nevolali jsme je, ale oproti jiným transfúzním oddělením máme krve relativně dostatek. Díky našim dárcům s krví vystačíme, nemusíme nijak operativu omezovat,“ řekla vedoucí lékařka.

Počet dárců i postupně narůstá, nouze není totiž ani o prvodárce. „Většinou je to v rámci rodiny, protože darují rodiče, tak přivedou i děti. Poslední dobou se nám ale také stává, že naopak přijdou rodiče, protože jejich děti začaly darovat. Řekla bych, že do pěti prvodárců týdně k nám přijde,“ okomentovala Zítková.

Dárcovství je oceňováno plaketami MUDr. Jana Janského a právě ty přebírali dárci z Klatov, Sušice i Horažďovic v uplynulých dnech. Refektář jezuitské koleje v Klatovech byl jimi zcela zaplněn. „Ocenili jsme dárce za 10 odběrů, kteří získali bronzovou plaketu, za 20 odběrů stříbrnou a za 40 odběrů zlatou plaketu profesora MUDr. Jana Janského. Jsem moc rád, že máme tolik dárců krve,“ řekl za klatovský spolek Českého červeného kříže Oliver Kapusta.

Dárci kromě plaket převzali i drobné dárky a květinu.