8.30 hodin

Před devátou hodinou ranní vyjíždí těžká zemědělská technika ve směru na Klatovy. Jsou to zemědělci z Horažďovicka a Sušicka. Kolem půl deváté se u bývalého pivovaru v Klatovech sjíždějí i zemědělci z Klatovska, a to z Janovic nad Úhlavou, Beňov, Dolan, Švihova, Předslavi, Měčína . Jako první sem přijeli zemědělci z Beňov. Traktory s přívěsy se zde řadí. Na stroje se lepí cedule s hesly „Chceme zachovat zdravé a kvalitní české potraviny" nebo „Protestní akce za zelenou naftu a tiché víno". Traktory se zdobí vlajkami.

„Proč protestujeme? Vláda ignoruje naše názory. Protestujeme proti tomu, že nám chtějí vzít zelenou naftu. Princip zelené nafty spočívá v tom, že se zemědělcům vrací část spotřební daně ze zakoupené nafty, kterou spotřebujeme při své práci na poli," vysvětluje ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

9.00 hodin

Těsně před devátou doráží do Klatov poslední traktor z Dolan a kolona šesti strojů s doprovodem se vydává směrem na Bukovák. První kopec z Klatov zpomaluje kolonu a s ní i ostatní účastníky silničního provozu. Kolona však jede roztrhaně, takže někteří motoristé nevydrží a předjíždějí i za předpokladu porušení dopravních předpisů. Plná čára či šrafování nevadily. Hlavně, že jsou pryč z kolony.

9.15 hodin

Šéfka okresní agrární komory Jiřina Jandová, která jede v doprovodném voze jako první, koordinuje po telefonu další účastníky protestní akce. Rozdává instrukce. U Nového Čestína se ke koloně přidává další stroj ze Sobětic.

„Už několik dnů z toho nespím. Vím že musíme něco dělat, abychom upozornili na to, co se v naší zemi děje a že český zemědělec je brán spíše jako přítěž. Tato akce je první velkou akcí, která se na našem okrese kdy konala. Jsem z toho opravdu nervózní. Pořád si říkám, aby to dobře dopadlo, aby se nikomu nic nestalo," řekla Deníku ředitelka, ale to už jí zvoní opět telefon a ona vysvětluje, kudy se pojede a kde bude kdo na kolonu zemědělců čekat.

Kolem projíždějí osobní i nákladní auta a kamiony. Zatímco někteří zemědělce povzbuzují, najdou se i ti, kteří pokřikují z okének aut: „Jděte do pr…, vy komunisti!" a troubějí jako o život. Zemědělce to však nechává v klidu a pokračují v cestě.

9.25 hodin

Za Kocourovem na kolonu dohlíží policisté, kteří monitorují celou situaci. Kolona sedmi vozů od Klatov směřuje do Číhaně. Na konci vsi u výjezdu na hlavní tah od Sušice se kolona zastaví. Čeká se na další posily.

9.40 hodin

Ke koloně se v Číhani přidávají další tři stroje. Označena hesly a vlajkami je i další zemědělská technika po okrese, která se protestní jízdy neúčastní. Zemědělci postávají v hloučcích a diskutují nad tím, co se v zemědělství děje. „Myslím si, že je správné, že jsme vyjeli do ulic. Jinak to nejde. Když se neozveme, budeme na tom pořád biti. Bez zelené nafty bychom to už opravdu mohli zabalit. Chceme mít stejné podmínky, jako mají zemědělci v ostatních státech Evropské unie," zlobí se traktorista z Výrobně obchodního družstva Velký Bor Karel Slavík.

10.00 hodin

„Tak, pánové, nasedat, naše protestní akce v tuto chvíli začíná, jedeme," zavelela v Číhani Jandová a kolona deseti vozů se vydává na hlavní tah. Připojují se zemědělci ze Sušicka a po přejetí křižovatky na Bukováku i zemědělci z Horažďovicka a Plánicka. Kolona čítá zhruba 25 vozů s valníky, ale i s nákladem balíků slámy. Kolonu doprovází ještě osm osobních aut s majáčky. Kolona se pomalu sune ke Kocourovu, Mochtínu a Soběticům. Ve vesnicích postávají lidé a mávají zemědělcům. Z okének aut dostávají od zemědělců letáčky s textem, proč zemědělci stávkují.

11.15 hodin

Kolona vjíždí do Klatov. Na prvém kruhovém objezdu u parku téměř zablokuje dopravu. V koloně stojí kamiony, osobní auta, nákladní vozy i autobusy. „Byl jsem na to připravenej, o stávce jsem věděl a stojím za nimi," odpovídá na dotaz Deníku z okénka v koloně stojícího kamionu Milan Polák a troubí klaksonem na podporu zemědělců.

11.30 hodin

Protestní akce končí. Zemědělci se v Klatovech rozjíždějí na všechny strany a samostatně se vrací do svých podniků.
„V souvislosti s blokádou zemědělců policisté nezjistili žádné porušení předpisů a nezaznamenali žádný přestupek," dodala policejní mluvčí Dana Ladmanová .

Zemědělci jsou se svojí protestní akcí spokojeni. Myslím, že akce dopadla v pořádku. Svůj účel ale nesplnila. Mám nepotvrzené informace, že vláda ČR dnes všechny své záměry schválila a české zemědělce tak potopila," uzavřelaředitelka Jandová.